Vânătoare de cărți la Iași, în pregătirea FILIT

Festivalul Internațional de Literatură și Traducere Iași – FILIT și comunitatea locală de bloggeri Social Media Iași organizează o nouă vânătoare de cărți în orașul Iași, în pregătirea celei de a VI-a ediții a FILIT, ce va avea loc în perioada 3-7 octombrie 2018.

Ieșenii sunt îndemnați să caute cărțile ascunse de bloggeri în oraș, să le citească și apoi să vină cu ele la FILIT pentru a se întâlni și cu autorii care le-au scris, prezenți la festival. Inițiativa vânătorii de cărți scrise de autorii prezenți la FILIT a debutat în anul 2017 și s-a bucurat de o primire caldă în rândul comunității din Iași.

Indicii despre ascunzătorile cărților scrise de autorii prezenți la FILIT se pot afla urmărind bloggerii înscriși în campanie: Andreea Ignat (www.andreeaignat.info), Theodora Istrati (www.theodoraistrati.wordpress.com/) , Bianca Ionel (www.biancaionel.com/blog/), Anda Elena Pintilie (www.saptepietre.ro), Elena Druță (www.elenascrie.blogspot.com), Dariana Pintilii (www.darianapintilii.ro), Alexandra Alistar (www.viataestevis.blogspot.com), Maria-Elisa Podaru (www.lemondedelisa.com), Alexandra Haliga (www.pierdutiinliteratura.blogspot.com), Onisim Pînzariu (www.books-vs-reality.blogspot.ro), Alexandra Ignat (www.pauze-pentru-cafea.wordpress.com), Miruna Copoiu (www.mirunasipoezie.wordpress.com), Irina Nichifiriuc (www.sfatulmamei.com), Ioana Stoian (www.ioanastoian.wordpress.com), Anamaria Ghiban (www.anamariaghiban.ro), Elena Diana Lupu (www.elydy.wordpress.com).

Festivalul Internațional de Literatură şi Traducere Iaşi (FILIT) este un proiect cultural finanțat de Consiliul Județean Iași prin Muzeul Național al Literaturii Române Iași și va reuni anul acesta cunoscuți scriitori din țară și din străinătate în perioada 3-7 octombrie, în cadrul unor evenimente deschise publicului larg.

Printre inivitați se regăsesc  Jonathan Franzen (SUA), Jón Kalman Stefánsson (Islanda), Kamila Shamsie (Marea Britanie), Sylvie Germain (Franța) etc., alături de zeci de scriitori și poeți români, precum și traducători din lumea întreagă. La eveniment vor mai participa și manageri culturali, editori, jurnaliști din țară și din străinătate.

INFO

FILIT Iasi

www.filit-iasi.ro

www.facebook.com/filit.iasi

PE ACEEASI TEMA:

Veronica Roth, creatoarea seriei „Divergent”, vine la FILIT Iași

Designing a Community @Meru

Festivalul Internațional de Literatură și Traducere Iași, ediția a VI-a

Rezervări online pentru Serile FILIT

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Teatru de revistă cu Alexandru Arșinel și Vasile Muraru

Deschiderea Pieței de Crăciun la Ateneu

Expoziția „Jurnal de călătorie (1830-1930)”, la Muzeul Memorial „Mihail Kogălniceanu”

„Expansiunea unui domeniu: telecomunicațiile în timp de război” – Expoziție interactivă și ateliere educaționale

Scrie un comentariu: