Sanse ratate la Hobart pentru romance

Jucatoarele romane de tenis Sorana Cirstea si Simona Halep au ratat calificarea in semifinalele probei de simplu ale competitiei WTA de la Hobart, turneu ce insumeaza premii in valoare de 220.000 de dolari.

Mingi de meci ratate

Sorana Cirstea

Pentru prezenta in sferturile de finala, Sorana Cirstea si Simona Halep vor incasa un cec in valoare de 5.340 de dolari si 70 de puncte WTA.

Sorana Cirstea a scapat victoria de astazi printre degete in fata nemtoaicei Angelique Kerber, capul de serie numarul patru. Dupa un inceput de meci dezastruos in care greselile nefortate veneau pe banda rulanta pentru Sorana, misiunea adversarei fiind doar de a pune mingea in teren, Cirstea a revenit la fel ca si in partida anterioara, si si-a adjudecat mansa secunda. 0-6,6-3, a fost scorul primelor doua seturi intre Cirstea si Kerber dupa exact o ora de joc.

Increzatoare in propriile lovituri, romanca a inceput in forta si setul decisiv, distantandu-se la 5-2. La scorul de 5-3, Sorana a beneficiat de doua sanse de meci pe propriul serviciu, pe care nu le-a fructificat, de aici lucrurile luand o intorsatura definitiva. Kerber a castigat cinci game-uri consecutive si s-a impus cu 7-5, in prima intalnire directa intre cele doua sportive intro competitie oficiala.

Complexul Wickmayer

Simona Halep

Dupa ce a trecut de prietena sa Irina Begu in optimi, Halep nu a izbutit sa practice acelasi joc de anduranta si in fata favoritei principale

Trei meciuri si tot atatea infrangeri pentru Simona Halep in fata Yaninei Wickmayer (Belgia) in circuitul WTA. Astazi, in sferturile de finala ale turneului de la Hobart, Simona a cedat in minimum de seturi in fata belgiencei, scor 4-6,0-6, nereusind nici de aceasta data sa gaseasca cheia jocului adversarei. Dupa ce a trecut de prietena sa Irina Begu in optimi, Halep nu a izbutit sa practice acelasi joc de anduranta si in fata favoritei principale, procentajele romancei in fata lui Wickmayer fiind sub 50%.

Sursa: tenisdecamp.ro