Programul FILIT: joi, 24 octombrie 2013

Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi (FILIT) este un proiect ce reunește la Iaşi, în perioada 23-27 octombrie 2013, peste 100 de profesionişti ai cărţii, atât din ţară, cât şi din străinătate. Scriitori, traducători, editori, organizatori de festival, critici literari, librari, distribuitori de carte, manageri şi jurnalişti culturali – cu toţii vor fi în centrul unor evenimente destinate, pe de o parte, publicului larg, dar şi specialiştilor din domeniu, pe de alta.

JOI, 24 OCTOMBRIE

  • 10.30-12.00, Casa cu absidă „Laurenţiu Ulici”

Scriitorii ieşeni în dialog cu traducătorii”, întâlnire informală
Participă: Traducătorii invitaţi şi membrii USR, Filiala Iaşi
Organizat în parteneriat cu Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Iaşi

  • 11.00-13.00, Colegiul Naţional Iaşi, Sala de festivități

Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Adriana Bittel, Cecilia Ştefănescu
Moderatoare: Prof.dr. Gabriela Florentin Petrache

  • 11.00-13.00, Aula Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași

Scriitori printre studenţi”, lectură și Q&A
Participă: Ioana Pârvulescu
Moderator: Conf. univ. dr. Emanuela Ilie

  • 12.00-14.00, Ateneul Tătăraşi, Sala Mare

Recunoaşte autorul şi opera”, concurs literar
Organizat de Ateneul Tătăraşi

  • 12.30-14.00, Primăria Iaşi, Sala Mare

Lansarea antologiilor de poezie şi proză ieşene”, lansare de carte
Participă: Conf. univ. dr. Antonio Patraş, lect. univ. dr. Doris Mironescu şi autorii selectaţi în antologii

  • 13.00-15.00, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Sala de festivități

Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Denisa Comănescu, Ion Mureşan
Moderator: Prof. Manuela Beatrice Coțofan

  • 13.00-15.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roșie

Întâlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Gabriela Adameşteanu, Jan Koneffke
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul Național de Artă Octav Băncilă Iași
Clara Lupașcu, violoncel; Maria Sandu, vioară
Profesor corepetitor Smaranda Acatrinei

  • 14.30-15.00, Casa FILIT

Seturi de muzică electronică „LeVant”, muzică electronică
Participă: George D. Stănciulescu

  • 15.00-16.30, Casa FILIT

Scriitorii în centru”, lecturi și Q&A
Participă: Adriana Bittel, Georgi Gospodinov, O. Nimigean
Moderatoare: Simona Sora

  • 16.00-17.00, Ateneul Tătăraşi, Galeriile de Artă

Lansarea cărţii: Trei poduri peste lume
Autor: Principele Radu al României
Organizată de Ateneul Tatarasi şi Editura Curtea Veche
Participă: Alteţa Sa Regală Principele Radu al României
Prezintă: Cercetător dr. Liviu Brătescu, directorul Ateneului Tătăraşi

  • 16.30-17.00, Casa FILIT

Prezentare Literaturfestival Berlin (Germania)”
Participă: Ulrich Schreiber

  • 17.00-18.30, Casa FILIT

Scriitorii în centru”, lecturi și Q&A
Participă: Sadie Jones, Florina Ilis, Nichita Danilov
Moderatoare: Conf. univ. dr. Emanuela Ilie

  • 17.00-20.00, Ateneul Tătăraşi, Sala Mare/Galeriile de Artă

Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran
Proiecție de film
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German

  • 17.00, Muzeul Unirii, Holul de onoare, la etaj

Metamorfoza cărţilor”, expoziție de carte – obiect de artă
Participă: Suzana Fântânariu Baia, Atena-Elena Simionescu
Moderatori: Lăcrămioara Stratulat, Director al Complexului Muzeal Naţional Moldova, şi Valentin Ciucă, critic de artă

  • 18.00, Institutul Francez Iași, spațiul de expunere

Vernisajul instalației foto-audio „România printre rânduri…”
Prezintă: Orianne Muller şi Anastazia Dupuy (studente la Universitatea Paris-Sorbonne)
Organizat de Asociaţia Communication interculturelle et Muséale avec l’Europe Centrale et Orientale (CIM&CO), Universitatea Paris-Sorbonne – Lectoratul de Limbă, Literatură și Civilizație românești și Institut de la langue roumaine, București, în parteneriat cu Institutul Francez Iași

  • 19.00-20.30, Cărtureşti Palas

„Cafeneaua Publică – Cum să te lansezi în industria cărții”
Dezbatere organizată de Fundaţia Comunitară Iaşi

  • 19.00-20.30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare

„Serile FILIT: Scriitorii şi televiziunea”, dezbatere
Participă: Stelian Tănase, Mircea Dinescu, Florin Iaru, Cristian Teodorescu, Daniela Zeca
Moderator: Cătălin Sava (TVR)

  • 21.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare

Concert simfonic
Program:
– Enescu – Poema Română
– Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră
– Beethoven – Simfona nr. 5
Dirijor: Cristian Oroșanu
Solistă: Raluca Știrbăț, pian
Participă: Orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat Moldova Iaşi
Organizat de Filarmonica de Stat Moldova Iaşi

  • 21.00, Cinema Art House Central, etaj 6, cafenea

Concert „Music Sounds Better”
Concert rock/alternative/indie
Participă: Cristina Schiopu (voce), Mihai Mahalu (chitară), Sorin Petrila (chitară), Marius Avadanii (chitară bas), Mihail Tabarca (percuţie)

INFO

www.facebook.com/filit.iasi
www.filit-iasi.ro

PE ACEEASI TEMA:

FILIT 2017 / ZIUA 2 – PROGRAM

FILIT 2017 / ZIUA 1 – PROGRAM

FILIT Iasi – Call for Volunteers

FILIT 2017 / ZIUA 4 – PROGRAM

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Fratelli On AIR|Live continua cu… VITA DE VIE!

One, two, three, byron! @The Trumpets

Showlandia prezinta spectacolul “Calatorie in lumea desenelor”

Applebum Romanian Tour @Underground Pub

Scrie un comentariu: