JOI, 9 octombrie
- Ora 10, sala mică – Compania PHILIPPE GENTY Franţa: O CORABIE PE VALURI: ODISEEA
Pentru această creaţie, Philippe Genty a utilizat ca punct de pornire o improvizaţie realizată într-un stagiu de la Charleville-Mézières în 2009 unde a lucrat cu trei actori pe Odiseea lui Homer. O rescriere a avut loc în 2010 pentru a da viaţă spectacolului O corabie pe valuri:Odiseea. Ghidaţi de acest mare navigator scenic care este Philippe Genty, plecăm împreună cu pânzele sus pentru a-i reîntâlni pe Ulise şi ai lui într-o călătorie în necunoscut.
“Odiseea lui Homer, un text mereu nou, străvechi și contemporan în același timp, o bogăție de imagini și de povești. O poveste care ne invită la interpretare, la evadare. La evadarea din imaginea pe care o avem despre această operă de referință. Teatrul de obiecte face posibil acest lucru”. Philippe Genty
Regia: Philippe Genty
Distribuţia: Hernan Bonet, Antoine Malfettes şi Yoanelle Stratman
60 min, 10+, spectacol în limba franceză
Partener: Institutul Francez
- Ora 11, sala mare – Teatrul BABEC BITOLA Macedonia, Teatrul La Porţile Narvei Rusia: FANTOMA DIN CANTERVILLE
O familie de americani se stabileşte într-un vechi castel britanic bântuit de o fantomă. În ciuda eforturilor depuse, fantoma lui Sir Simon de Canterville nu reuşeşte să-i înspăimânte pe americanii pragmatici. Spectacolul este realizat pe baza unei plastici multimedia care reînvie stilul filmelor mute alb-negru, reuşind să refacă atmosfera britanică de la sfârşitul secolului al XIX-lea. Conservând umorul sclipitor al lui Wilde şi accentuând asupra compasiunii şi milei ca valori umane importante.
Regia: Lutz Valentina
Scenografie: Polina Petelina
Coregrafie: Yuri Hаmutiansky
Multimedia desig: Ilya Bulgakov
Distribuţia: Innokentii Grab, Iana Fominik, Pavel Moskalev, Khateev Anton, Svetlana Mironova, Mariia Zhivodkova
Spectacol nonverbal, 60 min, 5-12 ani
- Ora 13, sala micã – spectacol lecturã Friedrich Dürrenmatt, Conversaţie nocturnă cu un om demn de dispreţ. Un curs pentru contemporani (Teatrul Luceafãrul, Universitatea Al.I. Cuza, Universitatea de Arte „G. Enescu”; regia: Dumitriana Condurache, cu: Toma Hogea, George Cocos)
- Ora 14, American Corner, Biblioteca Județeană “Gh Asachi” – Loopy Sloop și Pădurea 40 de copaci, Flexitoon Puppets and Marionettes New York
Loopy Sloop
Alăturaţi-vă Capitanului Bigboot, lui Shorty Matelotul, lui Ruff şi Tuff, şobolanii Secunzi şi lui Holy Crow în călătoria lor peste şapte mări, în căutare de comori! Adus la viaţă de inovativii Flexitoon Puppets & Marionettes, gălăgioasa aventura maritimă din Loopy Sloop vă va convinge şi pe voi să cântaţi: “Yu, hu, hu şi o sticlă plină de distracţie”.
Loopy Sloop este un favorit al festivalurilor de film, făcând parte din selecţia oficială a Festivalului de Video şi Film “Kids First!”, California International Animation Fest şi a Festivalului de Film San Diego. Scurt dar imprevizibil, cu umor de calitate, personaje comice şi o poveste amuzantă. Cu toţii au fost cuceriti de jocul marionetelor.”
Regia: Craig Marin & Mike Campbell
Marionete: Craig Marin
Actorii ANIMATEERS: Jonathan Freeman, Olga Felgemacher, Craig Marin si Ken Miele
Muzica originală: Consider The Source
Pădurea 40 de copaci
Pădurea 40 de copaci este povestea a doi prieteni, Şoricelul Abigail şi Ursuleţul Abearnathy, care s-au rătăcit prin pădure. În încercarea lor de a găsi drumul spre casă, se întâlnesc cu Don Chipotle – Cârtiţa din La Mancha şi i se alătură în căutarea unui prieten demult pierdut.
Regizori: Craig Marin & Mike Campbell
Marionete: de Craig Marin
Actorii ANIMATEERS: Jonathan Freeman, Olga Felgemacher, Craig Marin
Filme de animaţie cu marionete, 30 min, 5+, în limba engleză
Joi, 9 octombrie, ora 14, American Corner, Biblioteca Județeană “Gh Asachi”
- Ora 18, sala mică – Compania PHILIPPE GENTY Franţa: O CORABIE PE VALURI: ODISEEA. Castiga o invitatie la spectacol!
Pentru această creaţie, Philippe Genty a utilizat ca punct de pornire o improvizaţie realizată într-un stagiu de la Charleville-Mézières în 2009 unde a lucrat cu trei actori pe Odiseea lui Homer. O rescriere a avut loc în 2010 pentru a da viaţă spectacolului O corabie pe valuri:Odiseea. Ghidaţi de acest mare navigator scenic care este Philippe Genty, plecăm împreună cu pânzele sus pentru a-i reîntâlni pe Ulise şi ai lui într-o călătorie în necunoscut.
“Odiseea lui Homer, un text mereu nou, străvechi și contemporan în același timp, o bogăție de imagini și de povești. O poveste care ne invită la interpretare, la evadare. La evadarea din imaginea pe care o avem despre această operă de referință. Teatrul de obiecte face posibil acest lucru”. Philippe Genty
Regia: Philippe Genty
Distribuţia: Hernan Bonet, Antoine Malfettes şi Yoanelle Stratman
60 min, 10+, spectacol în limba franceză
Partener: Institutul Francez
- Ora 19, sala mare – Teatrul SPĂLĂTORIE Chişinău: AMERICAN DREAMING
American Dream are ca punct de pornire istoria personală a unuia dintre actorii implicați în proiect, Tatiana Miron, care, studentă în anul II la Academia de Arte din Chișinău, a plecat prin programul “Summer Work & Travel” în America. Un program cunoscut în toată lumea pentru oportunitatea acordată studenţilor de a vizita SUA în vacanţa de vară şi de a câştiga ceva bani. O șansă care, pare-se, nu este garantată tuturor celor care participă. Pornind de la această istorie reală, American Dream propune și o incursiune în interiorul unei societăți care se vrea percepută și chiar e percepută de multe ori ca o societate model. Țara de vis ce asigură pentru toți și oricare dintre cetățenii săi dreptul la libera exprimare, securitatea alimentară, protecția consumatorului… precum și pacea în lume.
Cu susținerea DO IT YOURSELF/A democratic way of making art, o campanie pentru susținerea producerii unei noi lucrări artistice, Lyndon Allin, Casei de Idei IMAGO.
Un spectacol de/A show by Nicoleta Esinencu
Cu/With: Tatiana Miron, Veaceslav Sambriș, Doriana Talmazan
Video: Nicolai Razgon
Fotograf: Nata Moraru
1h 25 min, 16+ (conține limbaj licențios)
Spectacol în limbile română și rusă, cu traducere
INFO
Teatrul Luceafărul Iași
Str. Grigore Ureche nr. 5 Iaşi
Tel./fax 004-0232-212662, 004-0232-256022, 004-0332-407218, 004-0332-407219