Nadal a cistigat prima semifinala de la Australian Open (FOTO)

Nadal: ”Victoria din meciul cu Federer imi va ramine in memorie pentru totdeauna”

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numarul doi mondial, a declarat ca victoria pe care a obtinut-o, joi, in meciul cu elvetianul Roger Federer, din semifinalele Australian Open, se numara printre succesele pe care nu le va uita niciodata.

Nadal invingator - semifinala Australian open 2012

VICTORIE! Rafael Nadal s-a impus joi, cu scorul de 6-7 (5/7), 6-2, 7-6 (7/5), 6-4, in fata lui Roger Federer, calificindu-se in ultimul act al turneului Australian Open.

Sunt foarte multumit de rezultatele mele din ultimele doua saptamini. Am reuşit ceea ce nu gindeam, ceea ce visam acum trei saptamini. Este o victorie fantastica. Este una din victoriile care vor ramine in memoria mea pentru totdeauna. Este un mod fantastic de a incepe sezonul. Imi da o incredere enorma şi mult calm“, a spus Nadal.

Rafael Nadal a explicat şi cum a decurs meciul cu Federer: “El a inceput foarte agresiv, jucind la un nivel foarte foarte inalt. Am avut mereu impresia ca atunci cind joaca astfel este aproape imposibil sa te ridici la nivelul lui. Insa dupa primele trei game-uri, am inceput sa pot sa lovesc mingea, sa imi regasesc ritmul. Jocul s-a echilibrat. Am simtit ca dominam la finalul primului set, iar acest lucru mi-a dat incredere. Apoi, am inceput sa joc agresiv, sa imi fac jocul. Iar Roger cred ca era putin obosit“.

Nadal a precizat ca ar pleca multumit acasa si daca nu va cistiga Australian Open. ” Voi face totul ca sa fie o finala mare si sper sa am sanse. Insa daca adversarul meu va fi mai bun si ma va invinge, voi pleca acasa foarte multumit de parcursul meu, ştiind ca munca mea este rasplatita şi voi continua sa muncesc in aceasta maniera, spunindu-mi ca voi obtine un succes frumos lunile urmatoare” , a adaugat spaniolul.

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, locul 2 ATP, l-a invins, joi, cu scorul de 6-7 (5/7), 6-2, 7-6 (7/5), 6-4, pe elvetianul Roger Federer, locul 3 ATP, calificindu-se in ultimul act al turneului Australian Open. Spaniolul este pentru a 15-a oara intr-o finala a unui turneu de Grand Slam (a ciştigat de 10 ori), egalindu-i pe Andre Agassi, Jimmy Connors şi Roy Emerson. Nadal se va afla pentru a patra oara consecutiv intr-o finala de Grand Slam şi il va intilni pe invingatorul meciului de vineri, dintre sirbul Novak Djokovici, liderul ATP, detinatorul titlului, şi britanicul Andy Murray, locul 4 ATP.

Federer, dupa infringerea din meciul cu Nadal: ”Nu am mai pierdut astfel de vreo cinci luni”

Tenismanul elvetian Roger Federer a declarat, joi, dupa ce a fost invins de Rafael Nadal in semifinalele Australian Open, scor 6-7 (5/7), 6-2, 7-6 (7/5), 6-4, ca a avut mereu impresia ca spaniolul joaca mai bine impotriva sa şi ca nu a mai pierdut astfel de aproximativ cinci luni.

Federer invins - semifinala Australian Open 2012

DEZAMAGIRE! Semifinala de la Australian Open 2012 a fost al 18-lea meci pierdut de Federer in fata lui Nadal.

Rafa a jucat bine de la inceput pina la sfirşit . Era important pentru mine sa ciştig primul set, dar am ratat ocazii aproape in fiecare set. A fost un meci dificil fizic, dar este abia inceputul sezonului. Evident, suprafata de joc nu este cea mai rapida. (…) Ador jucatorul (Nadal). Ne respectam mult reciproc. Am avut mereu impresia ca el joaca putin mai bine impotriva mea decit impotriva altor sportivi, dar cu atit mai bine pentru el. Sunt putin dezamagit, pentru ca simteam ca jocul meu era bun şi ca aş fi putut sa fac ceva in finala. Nu am mai pierdut de vreo cinci luni astfel. Insa nu este atit de rau“, a spus Federer. Roger Federer a precizat ca este multumit de prestatia sa la Australian Open. “Chiar şi astazi am avut momente bune“, a adaugat el.

Meciul a durat trei ore şi 42 de minute. Aceasta a fost a 27-a partida dintre cei doi mari jucatori, scorul intilnirilor directe fiind de 18-9 in favoarea lui Nadal.

Sursa: Mediafax