Monica Niculescu in turul trei – Australian Open

Cea mai buna tenismena romana a momentului, Monica Niculescu, s-a calificat in runda a treia a tabloului individual feminin de la Australian Open dupa ce a dispus in trei seturi de frantuzoaica Pauline Parmentier.

monica_niculescu

Monica e pe val. Clasata in prezent pe locul 32 in lume, dar cel mai important, jucand un tenis de inalt nivel, Monica Niculescu a eliminat a doua frantuzoaica la rand la aceasta editie a Open-ului Australian. Romanca a trecut in prima runda de Alize Cornet dupa ce a pierdut primul set, 5-7,6-0,6-3, pentru ca astazi sa repete acelasi traseu. A intrat mai greu in meci, si pe fondul numeroaselor greseli nefortate a cedat prima mansa dupa 44 de minute, scor 4-6, in fata lui Pauline Parmentier, locul 70 in lume.

statistica Niculescu

Statistica meciului. Sursa: australianopen.com

Prima parte a setului secund s-a desfasurat sub semnul echilibrului, dar cu mai multa atentie si rabdare, Monica a fructificat punctele cheie si stabilit egalitatea pe tabela, scor 6-4, dupa alte 45 de minute. Decisivul a fost un antrenament cu public pentru eleva lui Calin Ciorbagiu, aceasta nelasandu-i nicio sansa oponentei sale la victorie si s-a impus cu scorul de 6-1, egalandu-si astfel cea mai buna performanta de la Antipozi, turul trei atins la editia precedenta.

O intilneste pe Wozniacki

In faza a treia a turneului de la Antipozi, Monica isi va testa fortele cu sportiva cea mai bine clasata in ierarhia mondiala, Caroline Wozniacki. Daneza conduce cu 2-0 la duelurile cu Niculescu, ambele victorii venind pe suprafete rapide. In 2006, Wozniacki se impunea cu 6-4,6-0, in cadrul unui turneu ITF in Turcia, perioada in care ambele sportive erau in afara topului 200 WTA. Al doilea succes al numarului unu mondial in fata Monicai a fost obtinut in 2008, in optimile de finala de la New Haven, rezultatul fiind 6-3,6-3.

Pentru atingerea turul trei la Melbourne, sportiva noastra originara din Slatina si-a asigurat 160 de puncte WTA si suma de 54.625 de dolari australieni.

Sursa: tenisdecamp.ro

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Lansare de carte la Muzeul Unirii: “Ochiul cuvântului. Minipoeme în stil haiku”, de Georgeta Tudora