Jocurile Olimpice de Iarna Soci 2014, 7-23 februarie

De vineri, 7 februarie, TVR devine gazda sporturilor de iarna, punand la dispozitie grilele principalelor posturi ale sale pentru difuzarea, in direct si inregistrat, a probelor de la Jocurile Olimpice de la Soci. TVR este singura televiziune din Romania care detine drepturile de transmisie pentru competitiile de la JO 2014 de la Soci.

Pe perioada Jocurilor, 7-23 februarie 2014, TVR va aloca un numar record de ore de transmisie dedicate competitiilor – aproape 500 de ore de transmisiuni (320 de ore de transmisie pe toate cele trei canale principale – TVR 1, TVR 2 si TVR 3 – si in jur de 160 de ore pe TVR HD, unde vor putea fi vazute cele mai importante probe), preluate si online, pe TVR+.

Hocheiul pe gheata, difuzat la TVR 1, este unul din cele mai tari turnee din istorie, fiind probabil ultima oara cand vin la Jocurile Olimpice hocheistii din NHL, cei care asigura spectacolul. Rusia, Canada, SUA, Suedia si Finlanda sunt echipele dintre care se va alege noua campioana olimpica, dar si Elvetia vine cu un lot excelent, aureolat de argintul mondial cucerit anul trecut”, spune Emil Hossu-Longin, coordonator al Departamentului Emisiuni si Stiri Sportive din TVR.

Probele de patinaj artistic vor fi transmise la TVR 2, la fel sariturile cu schiurile, schiul alpin, schi fond, biatlon, iar la TVR 3 telespectatorii pot urmari competitiile de bob, sanie, skeleton, snowboard, freestyle. Intreaga competitie este in format HD.

10 comentatori ai Departamentului Emisiuni si Stiri Sportive din TVR si 5 specialisti se vor afla in fata microfoanelor pe tot parcursul Jocurilor Olimpice de la Soci, pentru a oferi telespectatorilor cat mai multe informatii despre competitii si sportivi. Dupa ce si-a facut „incalzirea” la Europenele de Patinaj Artistic de la Budapesta, Alina Alexoi comenteaza aceleasi probe si in cadrul Olimpiadei de la Soci, precum si ceremoniile de deschidere si de inchidere; Monica Bucur este la microfon la probele de schi alpin, Vlad Arhire comenteaza probele de schi fond si biatlon, Cristian Mindru – schi alpin, patinaj viteza, short track, snowboard si freestyle; Sorin Hobana face echipa cu Alina Alexoi la ceremoniile de deschidere si de inchidere a Jocurilor, dar comenteaza si probele de sarituri cu schiurile, curling, combinata nordica, freestyle si face rezumatele zilei; de rezumate se ocupa si Victor Bonifaciu, tot el fiind si cel care ne spune totul despre probele de bob; Dragos Cojocaru preia microfonul la competitiile de sanie si skeleton, iar Emil Hossu-Longin si Dragos Bocanaciu comenteaza meciurile de hochei pe gheata.

Comentatorilor TVR li se alatura cinci specialisti: Marius Negrea (patinaj artistic, patinaj viteza), Dana Plotogea (biatlon), Catalin Carnu (patinaj viteza, short track), Vlad Bucurescu (schi fond, snowboard, bob, short track, rezumate), Ioan Duminicel (bob). Chiar daca situatia din acest an nu a permis deplasarea unei echipe de comentatori la fata locului, TVR asigura jurnalistilor sai sportivi cinci cabine de comentatori echipate la cel mai performant nivel.

Incepand cu 9 februarie, rezumatele zilei precedente vor putea fi urmarite in fiecare dimineata, de la 9.00 la 10.00, la TVR 1, iar admiratorii sporturilor de iarna vor avea ocazia sa revada cele mai importante momente, in reluare, de cate ori grilele de programe o vor permite.

PROGRAM TVR 1

Vineri, 7 februarie,

  • 18.00 – Ceremonia de deschidere, comentatori: Alina Alexoi, Sorin Hobana, transmisiune directa
  • 0.20 – Patinaj artistic, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, inregistrare de la TVR 2

Sambata, 8 februarie,

  • 9.00 – Ceremonia de deschidere, comentatori: Alina Alexoi, Sorin Hobana, reluare
  • 16.30 – Biatlon masculin 10 km sprint, comentatori: Dana Plotogea, Vasile Arhire, transmisiune directa
  • 18.20 – Snowboard, comentatori: Cristian Mindru, Vlad Bucurescu, inregistrare de la TVR 2
  • 0.25 – Patinaj artistic, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, inregistrare de la TVR 2

Duminica, 9 februarie,

  • 16.30 – Biatlon Feminin 7,5 km sprint, comentatori: Dana Plotogea, Vlad Arhire, transmisiune directa
  • 18.20 – Schi alpin M coborare, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mindru, inregistrare de la TVR 2
  • 0.10 – Patinaj artistic, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, inregistrare de la TVR 2

PROGRAM TVR 2

Vineri, 7 februarie,

  • 23.00 – Ceremonia de deschidere – Preluare TVR 1

Sambata, 8 februarie,

  • 10.45 – Snowboard  Masculin – Medalie, comentatori: Cristian Mindru, Vlad Bucurescu, transmisiune directa
  • 12.00 – Schi fond 7,5 KM  Feminin- Medalie, comentatori: Vasile Arhire, Vlad Bucurescu, transmisiune directa
  • 16.30 – Patinaj artistic- Fete- program scurt, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directa
  • 20.00 – Patinaj artistic  echipe Perechi- program liber si Dans- program scurt, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directa
  • 21.15 – Sarituri cu schiurile- Masculin calificari, comentator Sorin Hobana, inregistrare

Duminica, 9 februarie,

  • 9.00 – Schi alpin – Masculin  coborare, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mindru, transmisiune directa
  • 12.00 – Schi fond- Masculin 15 km, comentatori: Vasile Arhire, Vlad Bucurescu, transmisiune directa
  • 17.00 – Patinaj artistic echipe Masculin- program liber si Fete-program liber, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea-Transmisiune directa  – Alternativ Sarituri cu schiurile, Masculin –medalie, comentator Sorin Hobana, transmisiune directa

PROGRAM TVR3

Sambata, 8 februarie

  • 13.30 – Patinaj viteza, Masculin, 5000 m, Medalie, comentatori: Cristian Mindru; Catalin Carnu, transmisiune directa
  • 16.30 – Sanie Masculin R1, comentator: Dragos Cojocaru, transmisiune directa
  • 18.40 – Sanie Masculin R2, comentator: Dragos Cojocaru, transmisiune directa
  • 20.00 – Freestyle Feminin, comentatori: Sorin Hobana, Vlad Bucurescu, transmisiune directa

Duminica, 9 februarie,

  • 11.15 – Snowboard Feminin, Medalie, comentatori: Cristian Mindru, Vlad Bucurescu, transmisiune directa
  • 13.30 – Patinaj viteza Feminin 3000m, comentatori: Cristian Mindru, Catalin Carnu, transmisiune directa
  • 16.25 – Sanie Masculin R3, comentator: Dragos Cojocaru, transmisiune directa
  • 18.40 – Sanie Masculin R4, Medalie, comentator: Dragos Cojocaru, transmisiune directa

PROGRAM TVR HD

Vineri, 7 februarie,

  • 18.00  – Ceremonia de deschidere – comentatori: Alina Alexoi si Sorin Hobana, transmisiune directa, simultan cu TVR 1

Sambata, 8 februarie,

  • 10.45 – Snowboard  Masculin – Medalie, comentatori: Cristian Mindru, Vlad Bucurescu, transmisiune directa, simultan cu TVR 2
  • 12.00 – Schi fond 7,5 KM  Feminin- Medalie, comentatori: Vasile Arhire, Vlad Bucurescu, transmisiune directa, simultan cu TVR 2
  • 13.30 – Patinaj viteza,  Masculin 5000 m, medalie, comentatori Cristian Mindru, Catalin Carnu, transmisiune directa, simultan cu TVR 3
  • 16.30 – Patinaj artistic- Fete- program scurt, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directa, simultan cu TVR 2
  • 20.00 – Patinaj artistic  echipe Perechi- program liber si Dans- program scurt, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directa, simultan cu TVR 2

Duminica, 9 februarie,

  • 9.00 – Schi alpin – Masculin  coborare, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mindru, transmisiune directa, simultan cu TVR 2
  • 11.15 – Snowboard, Feminin – medalie, comentatori Cristian Mindru, Vlad Bucurescu, transmisiune directa, simultan cu TVR 3
  • 13.30 – Patinaj viteza , Feminin – 3000 m, comentatori Cristian Mindru, Catalin Carnu, transmisiune directa, simultan cu TVR 3
  • 17.00 – Patinaj artistic echipe Masculin- program liber si Fete-program liber, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directa  – Alternativ Sarituri cu schiurile, Masculin –medalie, comentator Sorin Hobana, transmisiune directa, simultan cu TVR 2.

INFO

www.tvr.ro

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Eunika – un spectacol in aer liber pentru toate varstele

Ziua Europeană a Limbilor la Casa Uniunii Europene de la Viena

Copiii olandezi descoperă limba română printre alte sonorităţi multilingve

Noaptea Albă a Galeriilor Iasi, 2017

Scrie un comentariu: