GFEST, editia a IV-a. PROGRAM

Gfest2015Poster

În perioada 11-13 septembrie 2015, Asociația Culturală Moldavia împreună cu Casa de Cultură a Studenților Iaşi şi Complexul Muzeal Național Moldova organizează, în incinta grădinii Muzeului “Poni Cernătescu”, a  IV-a ediție a festivalului  GFEST.

În acest context, în cele trei zile de festival, Muzeul „Poni-Cernătescu” va putea fi vizitat gratuit între orele 15.00-19.00 de către publicul participant la GFEST. În plus, în spaţiul de pedagogie muzeală, se vor desfăşura câte două workshop-uri de chimie, între orele 16.30-17.00 şi 18.00-18.30, atât vineri, 11 septembrie, cât şi sâmbătă, 12 septembrie.

GFEST își propune să promoveze în rândul tinerilor ieșeni educația non-formală drept o alternativă de petrecere a timpului liber. Festivalul se dezvoltă pe 4 arii:  Artiști, Familie, Sport și ONG.

Arie ARTE: Aria Arte este impartita pe 4 zone: Muzica, Arte Vizuale, Literatura si Teatru. In aceasta arie vor avea loc urmatoarele tipuri de activitati: concerte (hip-hop, folk, electro), workshop-uri, expozitii, jam session-uri, piese de teatru, prezentari literare, dezbateri literare, concursuri, etc.

Arie FAMILIE: Distractie, voie buna, jocuri si educatie non-formala toate acestea pentru familia ta prin activitati dedicate copiilor.

Arie SPORT: Publicul poate participa la urmatoarele activitati:

  • Competitii sportive;
  • De asemenea, publicul poate inchiria de la Info Point pe baza buletinului echipamente sportive de la Decathlon;
  • Gratuit, publicul poate sari pe trambulina;
  • Demonstratii sportive si de dans.

Arie Organizatii: In cadrul festivalului GFEST implicam si ONG-urile si institutiile poublice pentru a arata tinerilor ieseni si o altfel de oportunitate de petrecere a timpului liber. Organizatiile vor desfasura activitati cu publicul in zone special amenajate (de la jocuri pentru copiii, la workshop-uri pentru tineri).

În cele 3 zile de festival, organizatorii si partenerii vă așteaptă cu multe activități: jocuri, workshop-uri, competiții sportive, demonstrații, concerte, teatru, literatură, expoziții, oportunități de voluntariat, și alte oportunități de petrecere a timpului liber într-un cadru organizat.

Activitățile sunt destinate atât tinerilor cât și copiilor, non-formalul neținând cont de vârstă.

PROGRAM

  • Miercuri – 9 septembrie & Joi – 10 septembrie – competitii sportive (Football, Streetball, Voley, Tenis de Masa), intervalul orar 15:00 – 19:00 @ Decathlon
  • VINERI – 11 SEPTEMBRIE 2015

InfoPoint
15:00 – 21:00 – Informare activitati GFEST/program
15:00 – 21:00 – Inchiriere sah, table si set badminton
15:00 – 21:00 – Informare Uniunea Europeana, institutiile si politicile sale (Centrul Europe Direct)

Food&Drink
15:00 – 21:00

Aria Familie
15:00 – 19:00 – Workshop-uri pentru copii (Kids Land Club, F.E.G., Scoala Mobila, Hansel si Gretel)

Aria Organizatii
15:00 – 15:30 – Demonstratie dansuri traditionale Japoneze (Himawari)
15:00 – 17:00 – Workshop de comunicare si improvizatie “Ce stim despre Europa?” (Cemtrul Europe Direct Iasi)
15:00 – 18:00 – Face & Body Painting (Moldavia)
15:00 – 18:00 – MindLab – Sesiuni demonstrative jocuri logice si de atentie (Re-mind Center)
15:00 – 19:00 – Tir cu Arcul (GRITUS Iasi)
15:00 – 19:00 – Expozitie+Vanzare accesorii medievale (GRITUS Iasi)
15:00 – 19:00 – Vizita Muzeu “Poni Cernatescu” (Muzeul “Poni Cernatescu”)
15:00 – 20:00 – Eliberare permise boblioteca gratuit (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 20:00 – Schimb de carti (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 20:00 – Informare oportunitati oferite de biblioteca (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 21:00 – Photoshooting cu oile (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Hairwraps (C.O.N. Tour)
15:00 – 21:00 – Vanzare accesorii Rock`n`Iasi (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Copacul Faptelor Bune & Recomanda o carte! (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Informare cultura islamica (Centrul Cultural si Islamic)
15:00 – 21:00 – Demonstratie caligrafie coreana (GISU)
15:00 – 21:00 – Workshop Hangi (GISU)
15:00 – 21:00 – Expozitie costume traditionale coreene si jocuri (GISU)
15:00 – 21:00 – Concurs Apa fara plastic – Spune NU PET-urilor (Mai Bine)
15:00 – 21:00 – Make Fruit Fare (Mai Bine)
15:00 – 21:00 – Workshop REDU – haine si accesorii din deseuri textile (Mai Bine)
16:00 – 19:00 – Workshop caligrafie armeana (Uniunea Armenilor)
16:30 – 17:00 – Workshop Chimie  (Muzeul “Poni Cernatescu”)
16:00 – 19:00 – Workshop origami (Biblioteca Judeteana)
17:00 – 18:00 – Demonstratie acordare prim ajutor (Crucea Rosie)
17:00 – 18:00 – Demonstratie si Workshop de jocuri traditionale japoneze: Go, Hanafuda, Shogi (Himawari)
17:00 – 18:00 – Workshop bratari & brelocuri din ata colorata (C.O.N. Tour)
18:00 – 18:30 – Workshop Chimie  (Muzeul “Poni Cernatescu”)
19:00 – 21:00 – 5 minute de filosofie (Noua Acropola)
19:00 – 21:00 – Ruleta virtutilor (Noua Acropola)
19:00 – 21:00 – Bolul cu intelepciune (Noua Acropola)

Aria Sport
15:00 – 20:00 – joc la liber Sah, Table si Badminton
17:00 – 18:00 – Workshop dans – (Elegance)
18:00 – 19:00 – Workshop dans (Quasar)

Arte Vizuale
15:00 – 21:00 – Expozitie Arte vizuale

Literatura
15:00 – 17:00 – Expunere + discutii (Stefana Ganea, Sorin Valentin Chiperi, Calin Alexandru, Bianca Traistar)

Teatru
16:00 – 17:00 – Workshop teatru – jocuri de improvizatie

Muzica – Folk
19:00 – 19:15 – Radu Sandulescu & Cosmin Gafitescu
19:15 – 19:35 – Stefana Ganea si Tudor Carare
19:35 – 19:50 – Stefana Ganea, Tudor Carare si Vlad Lazar
19:50 – 20:05 – Catalin Tarhon, Vlad Lazar, Cristi Lazar
20:05 – 20:30 – Ciprian Cotruta & Claudiu Bursuc-Carstean
20:30 – 21:00 – Descantec

  • SAMBATA – 12 SEPTEMBRIE 2015

InfoPoint
15:00 – 21:00 – Informare activitati GFEST/program
15:00 – 21:00 – Inchiriere sah, table si set badminton
15:00 – 21:00 – Informare Uniunea Europeana, institutiile si politicile sale (Centrul Europe Direct)

Food&Drink
15:00 – 21:00

Aria Familie
15:00 – 19:00 – Workshop-uri pentru copii (Kids Land Club, F.E.G., Scoala Mobila)

Aria Organizatii
15:00 – 16:00 – Workshop Manga (Himawari)
15:00 – 16:00 – Workshop pictura egipteana (Noua Acropola)
15:00 – 18:00 – Face & Body Painting (Moldavia)
15:00 – 18:00 – MindLab – Sesiuni demonstrative jocuri logice si de atentie (Re-mind Center)
15:00 – 19:00 – Tir cu Arcul (GRITUS Iasi)
15:00 – 19:00 – Expozitie+Vanzare accesorii medievale (GRITUS Iasi)
15:00 – 19:00 – Vizita Muzeu “Poni Cernatescu” (Muzeul “Poni Cernatescu”)
15:00 – 20:00 – Eliberare permise boblioteca gratuit (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 20:00 – Schimb de carti (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 20:00 – Informare oportunitati oferite de biblioteca (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 21:00 – Photoshooting cu oile (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Vanzare accesorii Rock`n`Iasi (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Copacul Faptelor Bune & Recomanda o carte! (Moldavia)
15:00 – 21:00 – 5 minute de filosofie (Noua Acropola)
15:00 – 21:00 – Ruleta virtutilor (Noua Acropola)
15:00 – 21:00 – Bolul cu intelepciune (Noua Acropola)
15:00 – 21:00 – Hairwraps (C.O.N. Tour)
15:00 – 21:00 – Informare cultura islamica (Centrul Cultural si Islamic)
15:00 – 21:00 – Demonstratie caligrafie coreana (GISU)
15:00 – 21:00 – Workshop Hangi (GISU)
15:00 – 21:00 – Expozitie costume traditionale coreene si jocuri (GISU)
15:00 – 21:00 – Concurs Apa fara plastic – Spune NU PET-urilor (Mai Bine)
15:00 – 21:00 – Make Fruit Fare (Mai Bine)
15:00 – 21:00 – Workshop REDU – haine si accesorii din deseuri textile (Mai Bine)
16:00 – 19:00 – Workshop caligrafie armeana (Uniunea Armenilor)
16:00 – 19:00 Workshop origami (Biblioteca Judeteana)
16:30 – 17:00 – Workshop Chimie  (Muzeul “Poni Cernatescu”)
17:00 – 18:00 – Workshop Origami (Himawari)
17:00 – 18:00 – Workshop bratari & brelocuri din ata colorata (C.O.N. Tour)
17:00 – 18:00 – Demonstratie acordare prim ajutor (Crucea Rosie)
18:00 – 18:30 – Workshop Chimie  (Muzeul “Poni Cernatescu”)

Aria Sport
15:00 – 20:00 – Joc la liber Sah, Table si Badminton
17:00 – 18:00 – Demonstratie (Maruvashi)
18:00 – 19:00 – Workshop dans (Elegance)

Arte Vizuale
15:00 – 21:00 – Expozitie Arte vizuale
Literatura
15:00 – 17:00 – Expunere + discutii (Cristina Danila, Radu Danila, Ana Maria Neagu, Smaranda Enache, Maria Istrate, Sorin Valentin Chiperi)
Teatru
16:00 – 16:20 – Teatru de miscare (Difain&Fundatia Hecuba)
16:30 – 17:30 – Workshop teatru – jocuri de improvizatie.
19:00 – 19:50 – Muzica Electro & Jam Sesion. Tudor Albu
19:50 – 21:00 – Muzica Electro & Jam Sesion. Alexandru Deleanu
21:00 – 22:00 – Jam Session – Brigada Lapusneanu

  • DUMINICA – 13 SEPTEMBRIE 2015

InfoPoint
15:00 – 21:00 – Informare activitati GFEST/program
15:00 – 21:00 – Inchiriere sah, table si set badminton
15:00 – 21:00 – Informare Uniunea Europeana, institutiile si politicile sale (Centrul Europe Direct)

Food&Drink
15:00 – 21:00

Aria Familie
15:00 – 19:00 – Workshop-uri pentru copii (Kids Land Club, F.E.G.)

Aria Organizatii
15:00 – 16:00 – Workshop Creatie (Himawari)
15:00 – 16:00 – Workshop pictura egipteana (Noua Acropola)
15:00 – 16:00 – Workshop bratari & brelocuri din ata colorata (C.O.N. Tour)
15:00 – 18:00 – Face & Body Painting (Moldavia)
15:00 – 18:00 – MindLab – Sesiuni demonstrative jocuri logice si de atentie (Re-mind Center)
15:00 – 19:00 – Tir cu Arcul (GRITUS Iasi)
15:00 – 19:00 – Expozitie+Vanzare accesorii medievale (GRITUS Iasi)
15:00 – 19:00 – Vizita Muzeu “Poni Cernatescu” (Muzeul “Poni Cernatescu”)
15:00 – 20:00 – Eliberare permise boblioteca gratuit (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 20:00 – Schimb de carti (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 20:00 – Informare oportunitati oferite de biblioteca (Biblioteca Judeteana)
15:00 – 21:00 – 5 minute de filosofie (Noua Acropola)
15:00 – 21:00 – Ruleta virtutilor (Noua Acropola)
15:00 – 21:00 – Bolul cu intelepciune (Noua Acropola)
15:00 – 21:00 – Photoshooting cu oile (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Vanzare accesorii Rock`n`Iasi (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Copacul Faptelor Bune & Recomanda o carte! (Moldavia)
15:00 – 21:00 – Informare cultura islamica (Centrul Cultural si Islamic)
15:00 – 21:00 – Demonstratie caligrafie coreana (GISU)
15:00 – 21:00 – Workshop Hangi (GISU)
15:00 – 21:00 – Expozitie costume traditionale coreene si jocuri (GISU)
16:00 – 19:00 – Workshop caligrafie armeana (Uniunea Armenilor)
16:00 – 19:00 – Workshop origami (Biblioteca Judeteana)
16:00 – 21:00 – Hairwraps (C.O.N. Tour)
17:00 – 18:00 – Demonstratie si Workshop jocuri traditionale japoneze: Go, Hanafuda, Shogi

Aria Sport
15:00 – 20:00 – Joc la liber Sah, Table si Badminton
17:00 – 18:00 – Workshop dans (Quasar)
18:00 – 19:00 – BBoy All Style – concurs (Quasar)

Arte Vizuale
15:00 – 21:00 – Expozitie Arte vizuale

Literatura
15:00 – 17:00 – Expunere + discutii (Maria Istrate, Catalina Suditu, Alexandra Ignat)

Teatru
15:00 – 16:00 – Repetitie spectacol Caragiale (Scoala de Teatru ProfessArt)
17:00 – 18:00 – Spectacol Caragiale (Scoala de Teatru ProfessArt)

Muzica – Hip-Hop
19:00 – 19:10 – Pe Has
19:10 – 19:20 – All K Trazz
19:20 – 19:30 – Varu Mihai
19:30 – 19:40 – Nu Tu & Louie
19:40 – 20:30 – Baietii de Studio-ul Asa (Kalu, Sorescu, Dario, Double H, Nosteam si DJ Grass)
20:30 – 21:10 – OBLX si Aftimescu
21:10 – 21:35 – Subasediu

VEZI PROGRAMUL SI AICI

INFO

Asociația Culturala Moldavia

E-mail: asociatiamoldavia@gmail.com

Web: asociatiamoldavia.ro

FB: www.facebook.com/asociatiamoldavia

www.gfest.ro

PE ACEEASI TEMA:

Festivalul GFest – ediția a VI-a

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

CityID readuce “Turul Magic de Crăciun”

”Volta” – expozitie de pictura semnata Carmen Gabriela Gitlan

”Colind” – expozitie de tapiserie si icoane pe sticla

”Unknown” – expozitie de grafica semnata Sergiu Grapa

Scrie un comentariu: