Filmul de Piatra a ajuns la a zecea ediție!

Sărbătorim între 27 și 30 iulie 2017, la Piatra Neamț, în stil #VolunteerPower: cu cele mai proaspete scurtmetraje, evenimente și invitați speciali, locații inedite, cei mai prietenoși voluntari și nopți luuuuungi și greu de uitat.

Dacă încă n-ai pus datele în calendar și mai ai nevoie de convingere, iată câteva argumente:

  • Filmul ”Breaking News”, în avanpremieră națională, în prezența actorului Andi Vasluianu;
  • Cele mai proaspete scurt-metraje în competiție, cele mai premiate scurt-metraje în afara competiției;
  • Tatratea Silent Dance, două party-uri cu muzica la căști;
  • ultima zi de festival, pe malul lacului, cu Alexandru Andries, The Kryptonite Sparks, Baba Dochia și The Twisters plus proiecția documentarului Planeta Petrila.

PROGRAM

JOI, 27 iulie

  • Curtea Domnească [Cinema Dacia, de la ora 21:30, în caz de ploaie]
    18:00-21:00
    #VolunteerPower [activități organizate de voluntari]*
    21:00-21:30 Filmul de Piatra: START*
    21:30-23:30 Proiecție specială + Q&A: Breaking News [regia Iulia Rugină, avanpremieră, în prezența actorului Andi Vasluianu]* [intrare liberă]. Sinopsis: După moartea tragică a operatorului său, reporterul Alex Mazilu face un reportaj in memoriam despre viaţa acestuia. Cu trei zile înainte de Crăciun, într-un orăşel de pe litoralul Mării Negre, Alex pune laolaltă puzzle-ul existenţei lui, totul văzut prin ochii încercatei lui fiice adolescente. Câștigător al Menţiunii Speciale a Juriului la Karlovy Vary. Premiera în România va fi pe 29 septembrie 2017.
  • Cinema Dacia
    00:00-01:30
    Midnight Shorts + Q&A [scurt-metraje nerecomandate minorilor sub 16 ani] [bilet: 5 lei]
    Broken | 11min 29sec | regia: Alexandru Mironescu | Ficțiune
    Doamna Ghica | 13min 37sec | regia: Cătălin Mesaru, Cătălin Moise | Ficțiune
    Lacul | 25min 53sec | regia: Ana Dascălu | Ficțiune
    Ana se întoarce | 18min 2sec | regia: Ruxandra Ghițescu | Ficțiune
    Prima noapte | 16min 53sec | regia: Andrei Tănase | Ficțiune

VINERI, 28 iulie

  • >Teatrul Tineretului
    16:30-17:30 Filme de Piatra (Neamț) [scurt-metraje cu autori pietreni] [intrare liberă]
    Să te cunosc | 4min 49sec | regia: Alin Ciuchi | Ficțiune | premieră
    Rasa pură | 3min 55sec | regia: Nadia Barbu | Animație | premieră
    Biciclistul | 4min | regia: Andrei Dăscălescu | Documentar | premieră
    Portativ | 11min 55sec | regia: Alin Ciuchi | Ficțiune
    17:30-19:30 Competiție 1 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de vineri]
    Oameni și șoareci | 1min 15sec | regia: Daniel Oprea | Experimental
    Bernard sau limitele construcției | 7min 47sec | regia: Cristian Dragan | Ficțiune
    Pierduți în timp | 23min 40sec | regia: Lucia Lupu | made in Moldova
    Fără titlu | 4min 7sec | regia: Andreea Badea | premieră | Experimental
    Theory of Mind – Inside my Head | 4min 30sec | regia: Radu Văidean| Videoclip
    Forevers | 29min 51sec | regia: Raya Al Souliman | Ficțiune
    Tianna – Poem | 3min 59sec | regia: Sergiu Ciorescu | premieră | made in Moldova | Videoclip
    19:30-21:30 Competiție 2 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de vineri]
    Și planetele filozofează | 4min 18sec | regia: Ștefan Iordache, Patricia Suciu, Sara Pongrac | premieră | Ficțiune
    OCTL (Omul care ține liftul) | 6min 30sec| regia: Sergiu Lupșe | Ficțiune
    Curtea școlii | 10min 25sec | regia: Alexandru Mironescu | premieră | Ficțiune
    Cumulonimbus | 15min | regia: Ioana Mischie | premieră | Ficțiune
    Valeria Stoica – Adu-ți aminte | 4min 56sec | regia: Vlad Bolgarin | made in Moldova| Videoclip
    Drawn / Self-Portrait | 7min 21sec | regia: Andrada Iacobeț | Animație
    Sun Boulevard – Zbor | 3min 10sec | regia: Isabella Szanto| Videoclip
    Ionaș visează că plouă | 28min | regia: Dragos Hanciu
    Omul de pe Luna | 17min 46sec | regia: Mihnea Aliciu | Ficțiune
    Burn the Waters | 4min | regia: Mihai Păcurar | premieră
  • >Curtea Domnească [Teatrul Tineretului, în caz de ploaie]
    18:00-21:30 #VolunteerPower [activități organizate de voluntari]*
    21:30-00:00 Offcompetition MIX 1 [intrare liberă]
    Greetings Sugar – Greener | 3min 16sec | regia: Boroka Biro, Gabriel Kirmaier | Videoclip
    Pipa, sexul și omleta | 22min 47sec | regia: Ana-Maria Comănescu | Ficțiune
    Greetings Sugar – Drunken revelations | 3min 45sec | regia: Boroka Biro, Gabriel Kirmaier | Videoclip
    237 years | 23min 16sec | regia: Ioana Mischie | Ficțiune | premieră
    Little Romania |3min 39sec | regia: Andrei Dăscalescu | Experimental
    Proiecționistul | 26min | regia: Norbert Fodor | Ficțiune
    Cat’s Pub | 18min 2sec | regia: Șerban Racovițeanu | Ficțiune | premieră
    Fantomatic | 6min 30sec | regia: George ve Gänæaard | Ficțiune | premieră
    The Kryptonite Sparks – Și golanii beau ceai | 4min 21sec | regia: Razvan Chirilă | Videoclip
    Tamara, Echelon | 28min 47sec | regia: Kristina Cepraga | Ficțiune
  • >Rubik Hub
    00:00-02:30 Tatratea Silent Dance [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]
    00:00-02:30 Best-of Bucharest International Dance Film Festival [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]

SÂMBĂTĂ, 29 iulie

  • >Cinema Dacia
    11:00-13:00 Film pentru copii: Fantastica aventură din Oz | 91 min [bilet: 10 lei]
    13:00-14:00 Pietricele + Q&A [scurt-metraje pentru copii] [intrare liberă]
    Câinele și vrăbiuța | 2min 45sec | regia: Adrian Băluță | Animație
    În Exil | 10min 58sec | regia: Alexander Kurilov | Animație | made in Moldova
    Ziua când am dat de aripi | 25min | regia: Dan Iliuță | Ficțiune
    Rasa pură | 3min 55sec | regia: Nadia Barbu | Animație | premieră
    Pinball | 2min 46sec | regia: Ana-Gabriela Cozma | Animație | premieră
  • >Teatrul Tineretului
    16:30-17:30 Festival Talk: Andi Vasluianu [intrare liberă]
    17:30-19:30 Competiție 3 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de sâmbătă]
    Platonic Scale & ALLA – Sailor (feat. Mr Sax) | 3min 55sec | regia: Paul Mureșan | Animație
    Farul | 15min 7sec | regia: Ionuț Gaga | Ficțiune
    Afară | 15min 37sec | regia: Constantin Andrei Ionescu | premieră | Ficțiune
    Tibi Pin – Depresie de București | 2min 36sec | regia: Oana-Elena Puicănescu | premieră| Videoclip
    Circul foamei | 16min 3sec | regia: Eugen Dediu
    Esmeralda | 15min 32sec | regia: Andrei Tache Codreanu
    Mani – Laminat | 4min 46sec | regia: Călin Laur | made in Moldova| Videoclip
    Nasul 2.0 | 10min 54sec | regia: Laura Grigoriu | Experimental
    Ceva ft. Ștefan Matei – Who’s to blame | 4min 40sec | regia: Mircea Ibadof | Videoclip
    19:30-21:30 Competiție 4 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de sâmbătă]
    22MAI | 3min 49sec | regia: Antoniac Robert | premieră | Experimental
    Adnexa Oculi | 3min 4sec | regia: Ana Camelia Cojan | Animație
    Duality | 4min 50sec | regia: Vera Belocrîs | premieră | made in Moldova | Experimental
    După nouă sau zece ore | 14min 17sec | regia: Razvan Dutchevici | premieră | Ficțiune
    Când afară ninge | 11min | regia: Conrad Mihail Mericoffer | Ficțiune
    Fierbințeanu – People, You Will Not Understand Us! | 3min 24sec | regia: Cristian Fierbițeanu | premieră | Videoclip
    Smoking | 26min 52sec | regia: Victor Cioaba | Ficțiune
    Toate numele care încep cu „C” | 14min 4sec | regia: Isabela Von Tent | premieră | Ficțiune
    Skateboarding Is Not A Crime | 3min 28sec | regia: Cristian Radu | Animație
    Când timpul nu mai are răbdare | 20min 45sec | regia: Andreea Dumitriu
  • >Curtea Domnească [Teatrul Tineretului, în caz de ploaie]
    18:00-21:30 #VolunteerPower [activități organizate de voluntari]*
    21:30-22:30 Offcompetition MIX 2 [intrare liberă]
    Satellites – Make a Move | 4min 3sec | regia: Radu Văidean | Videoclip
    The Wall | 22min 30sec | regia: Stela Pelin | Ficțiune | premieră
    Almania | 17min 46sec | regia: Anton Groves, Damian Groves | Ficțiune
    Scris/Nescris | 20min | regia: Adrian Șilișteanu
    Insectarium | 2min 35sec | Andreea Dobre | Experimental
    22:30-00:00 Proiecție specială: Secondo Me [regia: Pavel Cuzuioc, documentar] [intrare liberă]. Sinopsis: Trei responsabili de garderobă la trei teatre de operă europene: Opera de stat din Viena, La Scala din Milano şi Opera din Odessa. Filmul alungă în fundal şi aduce în prim-plan personalul auxiliar: astfel, explorăm drama prezentă în viaţa de zi cu zi a oamenilor obişnuiţi, în convingerile, emoţiile şi preocupările lor.
  • >Rubik Hub
    00:00-02:30 Tatratea Silent Dance [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]
    00:00-02:30 Best-of Bucharest International Dance Film Festival [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]

DUMINICĂ, 30 iulie: LONG DAY, LONG NIGHT!

  • >La Caiace [bilet 30 lei sau abonamente pentru întreg festivalul]
    16:00-18:00 WarmUp & #VolunteerPower [picnic, activități organizate de voluntari, plimbări cu caiacul, DJ]
    18:00-19:00 Concert: The Twisters
    19:00-20:00 Filmul de Piatra: WINNERS
    20:00-21:30 Recital extraordinar: Alexandru Andrieș [cu Maria Ioana Mîntulescu și Sorin Romanescu]
    21:30-23:30 Proiecție specială + Q&A: Planeta Petrila [regia: Andrei Dăscălescu, documentar, în prezența regizorului și a protagoniștilor]. Sinopsis: În Petrila, un oraş minier din Transilvania, un fost miner devenit artist şi activist se foloseşte de artă şi absurd pentru a opri autorităţile locale să demoleze clădirile istorice ale celei mai vechi mine din ţară. Scopul său nu este doar să salveze istoria şi identitatea oraşului natal, ci şi să găsească noi metode pentru a împiedica destrămarea comunităţii locale. Premiul publicului la TIFF.
    23:30-01:00 Concert: The Kryptonite Sparks
    01:00-02:30 Concert: Baba Dochia
    02:30-05:52 Afterparty & Sunrise

BILETE

Intrare liberă: Breaking News (joi), Offcompetition MIX1 (vineri), Pietricele, Festival Talk cu Andi Vasluianu, Offcompetition MIX2, Secondo Me (sâmbătă), #VolunteerPower (în fiecare zi); 5 lei: Midnight Shorts (joi), Competiție 1&2 (vineri), Competiție 3&4 (sâmbătă); 10 lei: Fantastica aventură din Oz (sâmbătă); 30 lei: LONG DAY, LONG NIGHT (duminică): Alexandru Andrieș, Baba Dochia, The Kryptonite Sparks, The Twisters, Planeta Petrila, WarmUp și AfterParty; 40 lei: abonament valabil întreg festivalul, inclusiv TATRATEA SILENT DANCE

INFO

www.filmuldepiatra.ro

www.facebook.com/filmuldepiatra

Facebook Event

PE ACEEASI TEMA:

Școala de Vară ,,Film mai aproape” caută participanți!

Les Films de Cannes à Iasi 2017

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Razz Matazz live în Rocknrolla

Simply Joe LIVE @Tribeca Pub & Charcoal Grill

Blues & Jazz Night la Oxford Pub

Hopes for little angels @Cafeneaua Piata Unirii

Scrie un comentariu: