Filmul de piatra #11

Sărbătorim între 12-15 iulie 2018, la Piatra Neamț: cele mai proaspete scurtmetraje, evenimente și invitați speciali, locații inedite, cei mai prietenoși voluntari și nopți luuuuungi și greu de uitat.

Din totalul de 180 de titluri înscrise (aproape 30 de ore de film), vom vedea la Filmul de Piatra #11 54 de filme și videoclipuri, dintre care 32 în competiție.

Ne vedem, cu toții, la Filmul de Piatra, între 12 și 15 iulie 2018

PROGRAM

JOI, 12 IULIE

STADIONUL CEAHLĂUL | intrare liberă

  • 20:00-20:30 #VolunteerPower
  • 20:30-21:00 Curs de prim ajutor
  • 21:00-21:10 Festival START
  • 21:10-22:30 Proiecție specială + Q&A cu protagonistul filmului: Fotbal infinit | regia: Corneliu Porumboiu | 70 min | documentar
  • 22:30-23:10 Meci de fotbal ca în film!

CINEMA DACIA | bilet: 5 lei

  • 00:00-01:00 Midnight Shorts | filme nerecomandate minorilor | 52 min + Q&A cu autorii: Poveste de Crăciun | regia: Andrei Olănescu | 14 min | documentar ; Scurtă conversație despre cuvântul cu D | regia: Teona Galgoțiu | 14 min | documentar/experimental ; Stări: permutări | regia: Ioana Țurcan | 15 min | documentar/experimental ; Rise Up | regia: Adrian Moisoiu, Marius Mihordescu | 9 min | documentar
  • 01:00-02:02 Best of Dracula | filme horror | 62 min: Killing Is My Living / Crima-i meseria mea | regia: Toby Amies | UK | 9 min 41 sec ; Rosalita | regia: Luciano de Azevedo | Brazilia | 18 min ; Mayday | regia: Sébastien Vanicek | Franța | 12 min 49 sec ; Sunken Convent / Mănăstirea scufundată | regia: Michael Panduro | Danemarca | 15 min 20 sec ; Fried Barry / Barry Prăjitu’ | regia: Ryan Kruger | Africa de Sud | 3 min 25 sec ; Strays / De pripas | Aaron Dunleavy | UK | 3 min 25 sec

VINERI, 13 IULIE

TEATRUL TINERETULUI | bilet: 5 lei

  • 15:30-16:00 #dePiatra | 20 min + Q&A cu autorii: Arpeggio | regia: Andreea Ștefănescu | 5 min 16 sec | ficțiune ; Orange Spotted Emerald | regia: Armand Popa | 7 min 37 sec | experimental ; 00:00:00 | regia: Andreea Ștefănescu | 6 min 38 sec | ficțiune
  • 16:00-18:15 Competiție #1 | 120 min + Q&A cu autorii: Ceasornicar | regia: Vladimir Lipartia | 4 min 50 sec | documentar | Republica Molodva ; Misterul unui caz simplu | regia: Vera Surățel | 17 min 21 sec | ficțiune ; Rătăciți printre cuvinte | regia: Vera Bielocrîs | 8 min | documentar | Republica Moldova ; Aprilie, vis | regia: Andrei Inizian | 19 min 05 sec | ficțiune ; Brain Chatter | regia: Ana Iuteș | 1 min 30 sec | animație ; Slow Forge | regia: Simona Constantin | 2 min 35 sec | experimental ; Sterne | regia: Bianca Rotaru | 17 min | ficțiune ; Ceva | regia: Paul Mureșan | 8 min 46 sec | animație ; Poftiți, vă rog! | regia: Serestely Szilárd | 22 min | documentar ; Wilkommen! | regia: Bogdan Maraloiu | 17 min | ficțiune ; Ceea ce sunt cuvintele de dragoste pentru om | regia: Răzvan Micorici | 3 min 22 sec | experimental
  • 18:30-20:45 Competiție #2 | 120 min + Q&A cu autorii: Soldat | regia: Cristian Ionuț Necula | 4 min 21 sec | experimental ; Bestia | regia: Andreea-Elena Lăcătuș | 17 min | ficțiune ; Alazia | regia: Cristian Pascariu | 14 min | ficțiune ; Sindromul Lazarus | regia: Eugen Damaschin | 10 min | ficțiune | Republica Moldova ; July Love | George ve Gänæaard | 3 min | animație ; Sunt sculptor | regia: Dima Tcaci, Călin Laur | 5 min | documentar | Republica Moldova ; Acum, în Deltă, se lasă seara | regia: Andrei Tache Codreanu | 12 min 49 sec | documentar ; Nicio zi nu se compară cu o zi de vară | regia: Denisse Conn Tubacu | 9 min 11 sec | ficțiune ; FatherFreakOut | regia: Csont Zsombor | 1 min 21 sec | animație ; Allegretto | regia: Francesca Della Seta, Teresa Satta, Ionuț Popa | 20 min 53 sec | documentar ; Aterizare de urgență | regia: Loránd Gábor | 19 min 54 sec | ficțiune ; Adore | regia: Cristian Fierbințeanu | 4 min 5 sec | experimental
  • 21:00-22:40 Off-Competition #1 | 83 min + Q&A cu autorii: Idiotul | regia: Alexandru Ranta | 12 min 15 sec | ficțiune ; In the Frame | regia: Ion Gnatiuc, Artiom Zavadovsky | 17 min 13 sec | documentar ; Iederă | regia: Sarra Tsorakidis | 27 min | ficțiune ; WTF? | regia: Tedy Necula | 1 min | experimental ; Miliard | regia: Evghenii Dudceac | 20 min | ficțiune ; Ciobanul și oaia | regia: Dumitru Baciu | 5 min | documentar

RUBIK HUB [terasă] | bilet: 15 lei

  • 23:00-02:30 TATRATEA Silent Dance: Amateurs’ Night | Muzică în căști, pe 3 canale diferite!

SÂMBĂTĂ 14 IULIE

 CINEMA DACIA | intrare liberă

  • 12:00-13:30 Pietricele | filme pentru copii: Străjerii | regia: Liviu Mărghidan | 73 min | ficțiune, aventuri ; Ce e gălăgia asta? | regia: Bogdan Tudor Pelerin | 3 min 30 sec

RUBIK HUB [parter] | intrare liberă

  • 17:00-18:00 Show & Tell: Alina Manolache | fost voluntar Filmul de Piatra, actual cineast premiat
  • 18:00-19:00 Show & Tell: Daniel Sandu | cel mai premiat regizor român al momentului, originar din Piatra Neamț
  • 19:00-20:00 Meet the Jury: Daniel Sandu (regizor), Mircea Postelnicu (actor), Alina David (producător HBO Europe)

 RUBIK HUB [terasă] | intrare liberă

  • 20:30-21:00 And the Winners Are | premiile Filmul de Piatra #11
  • 21:00-22:00 Off-Competition #2 | 60 min: Cutezătorii | regia: Tudor Botezatu | 27 min 16 sec | documentar ; Cadoul de Crăciun | regia: Bogdan Mureșanu | 23 min | ficțiune ; Robin and the Backstabbers – . /în /îm /pre //ună | regia: Andrei Dăscălescu | videoclip | 3 min 7 sec
  • 22:00-23:00 Music Video | 40 min + votul publicului: Adam’s Nest – Stockholm | regia: Theo Thorn Neagu | 4 min 38 sec ; Golan – Rocket Love feat. Island Chain | regia: Sander Houtkruijer | 4 min 4 sec ; Helen – Under | regia: SAN | 3 min 8 sec ; Jurjak – Vântul | regia: George Petroșel, Daniel Olteanu | 3 min 20 sec ; The Kryptonite Sparks – Interlocutor | regia: Răzvan Chirilă, The Kryptonite Sparks | 3 min 27 sec ; Luna Amară – Nu știu, nu iau, nu sunt | regia: Anya Dimitrov, Vladimir Ivanov | 3 min 53 sec ; Moon Museum – Colac peste pupăză | regia: Lucian Alexandrov | 4 min 57 sec ; Saluna – Pieces | regia: Raya al Souliman | 4 min 2 sec ; Subcarpati – ’84-’85 | regia: Radu Ungureanu | 3 min 55 sec ; Șuie Paparude – Omul de Gheață | regia: Andi Singer | 4 min 8 sec

RUBIK HUB [terasă] | bilet: 20 lei

  • 23:00-02:30 TATRATEA Silent Dance: DJ’s Night | The Rabbit King, Cel Visător | DJ set-uri simultane, în căști, pe 2 canale diferite
  • 23:00-02:30 Best Of Filmul de Piatra | selecție de filme din cele 10 ediții trecute | sunetul la căști, pe un canal separat

DUMINICĂ 15 IULIE

LA CAIACE | bilet: 20 lei

  • 15:00-15:30 Curs de prim ajutor
  • 15:30-17:00 Dayparty: The Rabit King DJ SET
  • 17:00-18:00 Dayparty: Dimitri’s Bats LIVE
  • 18:00-19:00 Jazz Evening: Trei de Jazz LIVE: Ana Dubyk, Teodora Spinu & Lucas Contreras
  • 19:00-20:00 Jazz Evening: Andra Botez Band
  • 21:00-21:30 Proiecție #dePiatra + Q&A cu autorii și actorii: Noaptea, luminile se sting | regia: Elena Dumitru, Alin Ciuchi | 9 min | ficțiune
  • 21:30-22:30 Proiecție specială + Q&A cu autorii: Virgo | regia: Vlad Săcăleanu, Lise Hendrix | 45 min | documentar
  • 22:30-00:00 Best-of Filmul de Piatra #11 | filmele câștigătoare ale ediției

BILETE

Intrare liberă: Stadionul Ceahlăul: Fotbal infinit, Meci ca-n film! | Cinema Dacia: Pietricele | Rubik Hub: Show & Tell, Meet the Jury, And The Winners Are, Off-Competition #2, Music Video. Bilet – 5 lei: Cinema Dacia: Midnight Shorts + Best of Dracula | Teatrul Tineretului: #dePiatra + Competiție #1 + Competiție #2 + Offcompetition #1. Bilet – 15 lei: Rubik Hub: TATRATEA Silent Dance: Amateurs’ Night. Bilet – 20 lei: Rubik Hub: TATRATEA Silent Dance: DJs’ Night | La Caiace: Dayparty + Jazz Evening + Proiecții. Abonament – 40 lei: abonament pentru întreg festivalul, disponibil în număr limitat la: Teatrul Tineretului, Sestri Caffe, SPOT, Restaurant Noir, Bonjour Café Snack Bar

INFO

www.filmuldepiatra.ro

www.facebook.com/filmuldepiatra

PE ACEEASI TEMA:

Participare românească la Festivalul de film „goEast” de la Wiesbaden

Festivalul de Foarte Scurt Metraj 2018

„Soldații. Poveste din Ferentari” la TLVFest, Tel Aviv

Românii la Festivalul de film de la Cannes 2018

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Educatia prin tehnologie – Code School Clubs

Iași, Bistrița, Brașov și Roman – în competiția pentru titlul Capitala Tineretului din România

Let`s Do It, Romania! premiază cei mai implicați voluntari pentru realizarea Hărții Deșeurilor

EXPOZIȚIE DE PICTURĂ – ,,CARUSEL” – SILVIA ANTON

Scrie un comentariu: