În total, ediţia 2014 a FILIT va reuni peste 300 de invitaţi de seamă ai literaturii mondiale şi române, precum şi traducători, manageri culturali, critici şi jurnalişti culturali. Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi este un eveniment finanţat de Consiliul Judeţean Iaşi prin Muzeul Literaturii Române Iaşi. FILIT 2014 se desfăşoară sub Înaltul patronaj Reprezentanţei Comisiei Europene în România şi beneficiază de parteneriatul Băncii Naţionale a României. Iata programul celei de-a treia zi de festival, vineri, 3 octombrie 2014:
PROGRAM
- 11.00-13.00, Colegiul Național Iași, Sala de festivități
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Radu Aldulescu, Vasile Ernu
Moderatoare: Dorina Apetrei, Antonina Bliorț
- 11.00-13.00, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu”
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Magda Cârneci, Ana Maria Sandu
Moderatori: Carmen Bulhac, Carmen Deleanu, Cezar Hărățu
- 11.00-13.00, Colegiul Național „Emil Racoviță”
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Alexandru Vlad, Dumitru Țepeneag
Moderatoare: Mihaela Vlioncu, Liliana Balan
- 11.00-13.00, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Corina Sabău, Bogdan Suceavă
Moderatori: Mariana Șușnea, Traian Fîntînaru
- 12.00-14.00, Galeriile „Pod-Pogor”
Întâlnirile Clubului „Logos”
Invitați: Jens Christian Grøndahl, Cătălin Dorian Florescu
Moderatoare: Serinella Zara
- 12.00-14.00, Casa Balș, Sala „Caudella”
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Care Santos, Ioana Nicolaie
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu
- 12.00-14.00, Casa de Cultură „Mihail Sadoveanu” Pașcani
„FILIT în județ”
Invitați: Marius Daniel Popescu, Alexandru Vakulovski
Moderator: Ioan Holban
- 12.00-14.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala Senat
„Reportajul literar polonez contemporan”
Invitați: Mariusz Szczygiel, Małgorzata Rejmer
Moderator: Călin Ciobotari
- 12.00-14.00, Universitatea „Petre Andrei”, Aula Magna
Seminar: „Presa românească de la comunism la postcomunism”
Invitați: Bogdan Teodorescu, Sorin Antohi, Liviu Antonesei, Al. Călinescu, Dorin Popa
Moderator: Mihai Tatulici
- 12.00-15.00, Ateneul Tătărași
„Personajul meu preferat din literatura română sau universală”, concurs de desen pentru copii și adolescenți
Coordonator: Iuliana Stavarachi
- 14.00-18.30, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala „Ferdinand”
Seminar: „Subtitrarea: între imagine, sunet și dialog”
Invitați: Pascaline Merten, Valérie Vanden Dunghen, Cristina Varga, Vlad Radulian, Lucia Popovici, Miruna Andriescu, Radu Andriescu, Rodica Anghel
Moderatoare: Rodica Dimitriu
Eveniment organizat în parteneriat cu Reprezentanța Comisiei Europene în România
- 14.00-16.00, Casa FILIT
„Scriitori în centru”
Invitați: Andrei Ruse, Daniel Vighi
Moderatoare: Emanuela Ilie
- 14.00-16.00, Casa FILIT
„Scriitori în centru”
Invitați: Georgi Gospodinov, Dumitru Crudu, Matei Florian
Moderator: Bogdan Crețu
- 16.00-18.00, Institutul Francez Iaşi,Galeria „B. Fondane”
Dezbatere: „Comemorare 70 de ani: B. Fundoianu/Benjamin Fondane”
Invitaţi: Norman Manea, Mircea Martin, Remus Zăstroiu
Moderator: Andrei Corbea-Hoişie
Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași
- 16.00-17.30, Casa „Dosoftei”
Casa Poeziei
Invitați: Dan Sociu, Robert Șerban
Moderator: Răzvan Țupa
- 17.00-19.30, Ateneul Tătărași
„Romane pe văzute”, vizionare de film și concurs de recunoaștere a operei literare
Coordonator: Iuliana Stavarachi
- 18.00-20.00, Casa FILIT
„Scriitori în centru”
Invitați: Fabio Stassi, Marta Petreu, Simona Sora
Moderator: Doris Mironescu
- 18.00-19.30, Casa „Dosoftei”
Casa Poeziei
Invitați: Octavian Soviany, Elena Vlădăreanu
Moderatoare: Svetlana Cârstean
- 19.00-21.00, Ateneul Tătărași
„Literatura pe scenă”, spectacol de teatru
Coordonator: Iuliana Stavarachi
- 20.00-21.30, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare
Serile FILIT: Întâlnire cu Herta Müller
Invitat: Ion Vianu
Moderator: Ernest Wichner
Prezintă: Cătălin Sava (TVR)
- 22.00-23.30, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare
Concert simfonic – Filarmonica Iași
Dirijor: Mihnea Ignat (Spania)
Solistă: Mălina Ciobanu, vioară
Program: G. Bizet – Selecțiuni din Suitele Carmen; W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară și orchestra în sol major, KV 216; A. Dvorák –Simfonia a IX-a în mi minor, op. 95, Din lumea nouă
- 00.00-01.00, Casa FILIT
Concert – Cosmin Vaman și Alexandra Andrei