FILIT 2014 – a patra zi de festival

filit-iasi-4

În total, ediţia 2014 a FILIT va reuni peste 300 de invitaţi de seamă ai literaturii mondiale şi române, precum şi traducători, manageri culturali, critici şi jurnalişti culturali. Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi este un eveniment finanţat de Consiliul Judeţean Iaşi prin Muzeul Literaturii Române Iaşi. FILIT 2014 se desfăşoară sub Înaltul patronaj Reprezentanţei Comisiei Europene în România şi beneficiază de parteneriatul Băncii Naţionale a României. Iata programul celei de-a patra zi de festival, sambata, 4 octombrie 2014:

PROGRAM

  • 11.00-12.30, Colegiul Național „Costache Negruzzi”

Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A

Invitat: Mircea Cărtărescu

Moderatori: Camelia Gavrilă, Mihai-Cezar Zaharia

  • 11.00-12.30, Institutul Francez Iași

Masă rotundă: „Traducerile literare – oportunități europene

Invitați: Martin de Haan, Laura Seifert, cu participarea traducătorilor: Sunia Acmambet, Georg Aescht, Inger Johansson, Karácsonyi Zsolt, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Roberto Merlo, Lora Nenkovska,Marian Ochoa de Eribe, Ernest Wichner, Joanna Warwas-Kornas

Moderatoare: Corina Bernic

  • 11.00-12.30, Librăria „Librarium” Palas

Romanul de debut”, lecturi publice, întâlnire cu autorul

Invitat: Nicolas Clément

Moderatoare: Simona Modreanu

Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

  • 11.00-12.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala „Ferdinand”

Întâlnire cu poetul Edward Hirsch

Invitat: Norman Manea

Moderatoare: Rodica Dimitriu

  • 11.00-12.30, Universitatea „Petre Andrei”, Aula Magna

Conferința Națională „Cuvintele puterii. Literatură și ideologie în România comunistă

Invitați: Bogdan Crețu, Mioara Anton

Moderator: Daniel Șandru

Conferință organizatăîn parteneriat cu Institutul de Filologie Română „Al. Philippide” Iași și Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași

  • 12.00-14.00, Galeriile „Pod-Pogor”

Întâlnirile Clubului „Logos”

Invitați: Oksana Zabușko, Bogdan Suceavă

Moderatoare: Serinella Zara

  • 12.00-14.00, Casa Balș, Sala „Caudella”

Întâlnirile Alecart

Invitați: James Meek, Fabio Stassi

Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

  • 13.00-14.30, Universitatea „Petre Andrei”, Aula Magna

Conferința Națională „Underground-ul sovietic: muzica alternativă în perioada 1945-1991

Prezentare de Vasile Ernu

Moderator: Sorin Bocancea

  • 14.00-16.00, Casa FILIT

Scriitori în centru

Invitați: Alexandru Vakulovski, Caius Dobrescu

Moderatoare: Emanuela Ilie

  • 16.00-18.00, Casa FILIT

Scriitori în centru

Invitați: Sahar Delijani, Ioana Nicolaie, Matei Vișniec

Moderator: Antonio Patraș

  • 16.00-17.30, Casa „Dosoftei”

Casa Poeziei

Invitați: Radu Andriescu, Svetlana Cârstean

Moderator: Răzvan Țupa

  • 17.00-18.30, Institutul Francez Iași, Galeria „B. Fondane”

Masă rotundă: „Romanul: autobiografie și ficțiune

Invitați: Nicolas Clément, Mihai Radu

Moderator: Adrian G. Romila

Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

  • 18.00-20.00, Casa FILIT

Scriitori în centru

Invitați: Patrick McGuinness, Adina Rosetti, Adrian Schiop

Moderator: Bogdan Crețu

  • 18.00-19.30, Casa „Dosoftei”

Casa Poeziei

Invitați: Radu Vancu, Florin Dan Prodan

Moderatoare: Elena Vlădăreanu

  • 20.00-21.30, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare

Serile FILIT: Întâlnire cu Mircea Cărtărescu

Moderator: Cezar-Paul Bădescu

Prezintă: Cătălin Sava (TVR)

  • 22.00-23.30, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare

Concert – Alexandrina & Band

  • 22.30-04.00, Casa FILIT

Noaptea Albă a Poeziei” – NAP 2

Invitați: Constantin Acosmei, Radu Andriescu, Liviu Antonesei, Michael Astner, Svetlana Cârstean, Mariana Codruț, Emilian Galaicu-Păun, Bogdan Ghiu, Adela Greceanu, Nora Iuga, Florin Dan Prodan, Nicolae Prelipceanu, Dan Sociu, Octavian Soviany, Aleksandar Stoicovici, Krista Szöcs, Radu Șerban, Radu Vancu, Elena Vlădăreanu, Răzvan Țupa

Moderatori: Corina Bernic, Silviu Dancu

Concert – trupa Kumm

INFO

www.filit-iasi.ro

www.facebook.com/filit.iasi

PE ACEEASI TEMA:

Traducători din zece țări reuniti la Atelierele FILIT

FILIT 2017 / ZIUA 1 – PROGRAM

FILIT 2017 / ZIUA 2 – PROGRAM

FILIT 2017 / ZIUA 3 – PROGRAM

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Discuţie despre lucrarea ”Banner” (de Dan Acostioaei) cu Dan Acostioaei şi Nebojša Milikić, moderată de către Vahida Ramujkić.

Russian Cossack State Dance Company, cea mai buna companie ruseasca din lume vine la Iasi

Seara de film german: Herta Müller – Alfabetul fricii(2015, 56 min)

Artisti romani participa la Designblok – Prague Design and Fashion Week 2017

Scrie un comentariu: