FILIT 2014 – a doua zi de festival

filit-iasi-2

În total, ediţia 2014 a FILIT va reuni peste 300 de invitaţi de seamă ai literaturii mondiale şi române, precum şi traducători, manageri culturali, critici şi jurnalişti culturali. Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi este un eveniment finanţat de Consiliul Judeţean Iaşi prin Muzeul Literaturii Române Iaşi. FILIT 2014 se desfăşoară sub Înaltul patronaj Reprezentanţei Comisiei Europene în România şi beneficiază de parteneriatul Băncii Naţionale a României. Iata programul celei de-a doua zi de festival, 2 octombrie 2014:

PROGRAM

  • 11.00-13.00, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”

Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Marta Petreu, Cezar-Paul Bădescu
Moderatori: Manuela-Beatrice Coțofan, Nicu Crăciun

  • 11.00-13.00, Colegiul Național „Costache Negruzzi”

Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Matei Florian, Simona Sora
Moderatori: Mihaela Doboș, Mariana Chiriac

  • 11.00-13.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil”

Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Caius Dobrescu, Ion Vianu
Moderatori: Daniela Zaharia, Luciana Antoci

  • 11.00-13.00, Liceul Teoretic „Miron Costin”

Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Invitați: Daniel Vighi, Gabriel Chifu
Moderatori: Larisa Târzianu, Săndica Bizim

  • 11.00-12.30, Casa cu Absidă

Traducători la Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Iași
Invitați: Sunia Acmambet, Georg Aescht, Inger Johansson, Karácsonyi Zsolt, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Roberto Merlo, Lora Nenkovska, Marian Ochoa de Eribe, Ernest Wichner, Joanna Warwas-Kornas
Moderator: Cassian Maria Spiridon

  • 12.00-14.00, Galeriile „Pod-Pogor”

Întâlnirile Clubului „Logos”
Invitați: Romain Puertolas, Adina Rosetti
Moderatoare: Serinella Zara

  • 12.00-14.00, Casa Balș, Sala „Caudella”

Întâlnirile Alecart
Invitați: Sarah Delijani, Georgi Gospodinov
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

  • 14.00-16.00, Casa FILIT

Scriitori în centru
Invitați: Radu Aldulescu, Marius Daniel Popescu, Dumitru Țepeneag
Moderator: Antonio Patraș

  • 14.00-16.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Amfiteatrul II8

Dezbatere: „Literatură, filozofie și socio-politică în România actuală
Invitat: Nicolae Manolescu
Moderator: Nicu Gavriluță

  • 14.00-16.00, Institutul Francez Iaşi, Galeria „B. Fondane”

Conferință: „Cooperarea franco-română în domeniul cărții
Invitată: Chloé Becqueriaux, responsabilă Biroul de promovare a cărții din cadrul Institutului Francez din România
Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

  • 16.00-18.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala Senat

Seminar: „Beletristică și literatură academică: oportunități de traducere
Invitați: Sunia Acmambet, Georg Aescht, Inger Johansson, Karácsonyi Zsolt, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Roberto Merlo, Lora Nenkovska, Marian Ochoa de Eribe, Ernest Wichner, Joanna Warwas-Kornas
Moderator: Nicu Gavriluță

  • 16.00-18.00, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Aula Mare

Dezbatere: „Jurnalismul cultural în epoca new-media
Coordonator: Daniel Șandru
Dezbatere organizată de revista de cultură contemporană „Timpul”

  • 16.00-17.30, Casa „Dosoftei”

Casa poeziei
Invitați: Mariana Codruț, Emilian Galaicu-Păun
Moderator: Radu Vancu

  • 16.00-18.00, Casa FILIT

Scriitori în centru
Invitați: Romain Puertolas, Ana Maria Sandu, Corina Sabău
Moderator: Ion Bogdan Lefter

  • 17.00-18.30, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași

Conferința „Traducerea literaturii patristice
Invitat special: Părintele Profesor Andrew Louth
Moderator: Cătălin Jeckel

  • 17.00-19.30, Ateneul Tătărași

Romane pe văzute”, vizionare de film și concurs de recunoaștere a operei literare
Coordonator: Iuliana Stavarachi

  • 18.00-19.30, Casa „Dosoftei

Casa poeziei
Invitați: Nora Iuga, Aleksandar Stoicovici
Moderatoare: Corina Bernic

  • 18.00-20.00, Casa FILIT

Scriitori în centru
Invitați: Jens Christian Grøndahl, Gabriel Chifu, Alexandru Vlad
Moderatoare: Luminița Corneanu

  • 20.00-21.30, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare

Serile FILIT: Întâlnire cu Guillermo Arriaga
Moderator: Marius Chivu
Prezintă: Cătălin Sava (TVR)

  • 22.00-23.30, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare

Concert – Maria Răducanu și Maxim Belciug

INFO

www.filit-iasi.ro

www.facebook.com/filit.iasi

PE ACEEASI TEMA:

Casa Copilariei – programul evenimentelor / FILIT 2017

FILIT 2017 / ZIUA 2 – PROGRAM

Casa „Fantasy” – programul evenimentelor / FILIT 2017

Traducători din zece țări reuniti la Atelierele FILIT

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Seara de Craciun – concert de colinde al Corului Universității Naționale de Arte „George Enescu”

„Carnavalul Culorilor” – expoziție de măști pictate la Ateneu

Uncensored Dance Party

SPEAK UP your LOVE! @Fratelli Iasi

Scrie un comentariu: