FIE 2015 / Festivalul Filmului Evreiesc

festival-film-evreiesc

În perioada 28 – 31 mai, în cadrul Festivalului Internațional al Educației, Iașul va găzdui o nouă ediție a Festivalului Filmului Evreiesc, parte integrantă a Caravanei Festivalului de Film Evreiesc Bucureşti (FFEB). Toate proiecțiile din Iași vor avea loc la Casa de Cultură „Mihai Ursachi” din Copou.

FFEB este organizat de Fundaţia Culturală Art Promo și este la a IV-a ediție. Festivalul urmăreşte să familiarizeze publicul românesc cu problematica şi civilizaţia evreiască cu scopul de a crea o punte culturală între cele două popoare, un cadru mai larg al recuperării şi valorificării moştenirii culturale a minorităţilor din România şi al dialogului intercultural şi interetnic.

PROGRAM

Joi, 28 mai

  • 19.00 Deschiderea oficială a festivalului
  • 19.30 Krzystof Penderecki (1996, Israel, documentar, 55 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)
  • 20. 45 The Fading Gigolo (2013, SUA, comedie, 90 min, rom/eng, r.: John Turturro, cu: John Turturro, Woody Allen, Vanesa Paradis, Sharon Stone, Sofia Vergara, premii:: Miami FF – 2014)
  • 22.30 Scurtmetraje de ficţiune
    Dark Night  (2005, Israel, dramă, 30 min, r/s: Leon Prudovsky, cu: Eran Amichai, Johnny Arbid, Hanan Savyon, premii: Veneția FF)
    Weitzmann Street No 10 (2006, Israel, 13 min, rom/eng, r/s: Pini Tavger, cu: Elena Yaralova, Gera Sandler, Nina Bleibtreu, premii: Dakino IFF- 2006, Ierusalim FF – 2006).

Vineri, 29 mai

  • 11.00 -13.00 Workshop cu studenţi ai Universităţii de Artă din Iaşi susținut de Reuven Hecker și Liviu Carmely
  • 20.00  „Go in Peace Rain” (2007, Israel, documentar, 85 min, eng/rom, r.: Reuven Hecker)
  • 21.45 Igor and Cranes Journey (2012, Israel, aventură, 90 min, r: Evgeny Ruman, cu: Clil Arbel, Avinoam Mor Chaim, Dorin Kaspi, premii: Haifa FF 2012, Minsk FF 2012)

Sâmbătă, 30 mai

  • 18.00 Scurt metraje de ficţiune
    Second Watch (1996, Israel, comedie, 15 min, rom/eng, r: Udi Ben Arieh, cu: Ran Tellem, Amitay Yaish, Moisi Shmual, Yoav Katz, premii: Dresden FF-1996, nominalizat la Oscar -1996)
    Roads (2007, Israel, dramă, 22 min, rom/eng r/s: Lior Geller, cu: Daniel Chernish, Waseem Nur Habshi, Haled Mayer Marwat, premii: Evora FF, Ierusalim FF – 2007)
    Eva is leaving (2010, Israel, 17 min, dramă, r/s: Aya Somech, cu: Noa Barkai, Elisar Girshovich, Yaron Motola, premii: Montpellier FF- 2010)
    Raz and Raja (2012, Israel, comedie,18 min, r: Yona Rozenkier
  • 19.30 Pawns (1997, Israel, documentar, 58 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)
  • 20.45 Attash/Thirst (2004, Israel, dramă, 109 min, r/s: Tawfik Abu Wael, cu: Hussein Yassin Mahajne, Amal Bweerat, Ruba Bial, premii: Cannes FF 2004)
  • 22.45 Scurtmetraje de ficţiune
    Pinhas (2008, Israel, 30 min, r: Pini Tavger, cu: Evgenya Dodina, Anthony Berman, Yonatan Rozen, Michael Coresh)
    Remember At’lle (2013, Israel, 8 min, r/s: Maya Sarfaty, cu:  Rona Talem, Liron Ben Shlosh, Noa Fridland)

Duminică, 31 mai

  • 18.00 Scurt metraje de ficţiune
    So we said Goodbye (1991, Israel, 26 min, r: Jorge Gurvich, premii: Ierusalim FF)
    Bait (2009, Israel, dramă, 9 min, r/s: Michal Vinik, cu: Annael Jones, Veronica Kedar, Peter Somra)
    Tasnim (2010, Israel, dramă, 12 min, r/s: Elite Zexer, cu:  Estabrak Aqel, Maysa Daw, Nisrin Siksik, premii: Washington FF 2011)
    Routine (2003, Israel, dramă, 14 min, rom/eng, r/s: Yuval Shafferman, cu: Tava Storch, Avigdor Shafferman, Mai Gofen, premii: Manhattan FF 2013)
  • 19.15 Yad Vashem (2005, Israel, documentar, 55 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)
  • 20.30 Anderswo-Anywhere Else (2014, Germania, comedie tragică, 87 min, rom/eng, r: Ester Amrami, cu: Neta Riskin, Golo Euler, Hana Laslo, premii: Berlinale – 2014)
  • 22.10 Epilogue (2012, Israel, dramă, 90 min, r/s: Amir Manor, cu: Yosef Carmen, Rivka Gur, Efrat Ben-Zur, premii: Tokyo FILMeX 2012, nominalizat la Premiile Academiei de Film din Israel 2012)

INFO

Festivalul Filmului Evreiesc

www.bjff.ro

Facebook.com/TheBJFF

Festivalul International al Educatiei

www.fieiasi.eu

www.facebook.com/festivaliasi

PE ACEEASI TEMA:

Les Films de Cannes à Iasi 2017

Școala de Vară ,,Film mai aproape” caută participanți!

Clubul Cinefililor va invita la film: “Opening Night”, in regia lui John Cassavetes

Filmul de Piatra a ajuns la a zecea ediție!

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Balul Bobocilor 2017 / U.N.A.G.E Artium

Marionnette Show prezinta ”Iepurele si ariciul”

Canaf LIVE @RocknRolla

Folk si alte deliciii la Ospataria ”Ulita Veche”

Scrie un comentariu: