Filarmonica de Stat ,,Moldova” din Iaşi şi Universitatea de Arte „George Enescu” organizează în perioada 17 – 28 octombrie 2014, a XVIII-a ediţie a Festivalului Muzicii Româneşti, incluzând o varietate de manifestări artistice (concerte simfonice, camerale și corale, spectacol pentru copii, musical), cu prime audiţii și creaţii consacrate.
Proiectul se desfăşoară în parteneriat cu Consiliul Judeţean Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Colegiul de Artă „Octav Băncilă”, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” și Casa de Cultură a Studenților din Iași. Evenimentul continuă astfel profilul seriei noi a Festivalul Muzicii Româneşti (începută în 2007), prin creionarea unui spaţiu al interferenţelor stilistice – compoziţii muzicale din diverse epoci, stiluri, în asociere cu dezbaterea teoretică.
Festivalul a fost şi este o importantă cale de cunoaștere a muzicii consacrate, precum și o tribună de afirmare a noii generaţii de compozitori, de interpreţi, de muzicologi. Festivalul Muzicii Româneşti este singurul festival din ţară concentrat în exclusivitate pe muzică românească.
Ediţia a XVIII-a îşi propune să asigure continuitatea, să creeze premisele menţinerii ritmicităţii anuale în viitor şi readucerea festivalului în atenţia vieţii artistice naționale și internaţionale. Interesul reprezentanţilor vieţii muzicale internaţionale faţă de muzica românească de autentică valoare aparținând celor mai diverse genuri ar putea fi creat şi amplificat în primul rând prin perenitatea festivalului.
PROGRAM
- Vineri, 17 octombrie 2014, ora 19, Colegiul de Artă O. Băncilă
Deschiderea Festivalului cu un concert vocal-simfonic extraordinar, cu participarea Orchestrei simfonice si a Corului academic G. Musicescu
Dirijor: Gheorghe Mustea; Dirijorul corului: Doru Morariu; Solist: Vitalie Cebotari, bariton
PROGRAM: Viorel Munteanu – Glasurile Putnei; Vladimir Beleaev – Axis (primă audiţie); Ghenadie Ciobanu – Poem postmodern, din ciclul Apres un Lecture” (primă audiţie); Gheorghe Mustea – Concert pentru orchestră (primă audiţie)
- Sâmbătă, 18 octombrie 2014, ora 11, Colegiul de Artă O. Băncilă
Spectacol de operă pentru copii, organizat în parteneriat cu Mobexpert şi Şcoala Paradis
Regia: Daniela Ciocoiu
PROGRAM: Laurenţiu Profeta – Povestea micului Pan
- Duminică, 19 octombrie 2014, ora 19, Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
Concert coral sustinut de Corul academic G. Musicescu
Dirijor: Doru Morariu
Seniori ai artei corale româneşti
In PROGRAM lucrări de: Doru Popovici, Constantin Arvinte, Vasile Timiş, Constantin Râpă, Remus Georgescu, Constantin Romaşcanu, Felicia Donceanu, Mircea Neagu, Valentin Timaru, Ion Pelearc, Dan Buciu, Irina Odăgescu, Sabin Păutza
- Luni, 20 octombrie 2014, ora 11, Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Concertul claselor de compoziţie de la Academia de Muzică Gh. Dima din Cluj-Napoca şi Universitatea de Arte G. Enescu din Iaşi
- Marţi, 21 octombrie 2014, ora 19, Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
I. Concert cameral sustinut de Cvartetul Passione: Diana Jipa, vioară; Cristina Paşa, vioară; Mădălina Penciu, violă; Violeta Dumitru, violoncel; Paul Constantinescu
PROGRAM: Concertul pentru orchestră de coarde, versiune pentru cvartet II
II. Ansamblul de suflători Nova Musica Viva
Coordonator Mihai Ailenei
PROGRAM: Adrian Iorgulescu, Rondelul de noapte, pentru clarinet şi ansamblu de suflători
- Miercuri, 22 octombrie 2014, ora 19, Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Folclorul muzical românesc de la tradiţie la avangardă cu Ansamblul Teodor T. Burada condus de Ciprian Chiţu.
Invitaţi: Etnomuzicologii Florin Bucescu şi Viorel Bârleanu
- Joi, 23 octombrie 2014, ora 19, Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
Concert coral sustinut de Corul de cameră Vox Art’Is
Dirijor: Bogdan Cojocariu
PROGRAM: muzică corală românească din creaţia compozitorilor: Paul Constantinescu, Romeo Cosma, Leonard Dumitriu, Gheorghe Duţică, Ciprian Ion, Viorel Munteanu, Roxana Pepelea, Sabin Păutza, Vasile Spătărelu, Achim Stoia
- Vineri, 24 octombrie 2014, orele 9-13; 14-18, Sala Symposion a Universităţii de Arte
Simpozion de muzicologie
În deschidere: Conferinţă susţinută de acad. prof. univ. dr. Cornel Ţăranu cu tema: ,,Identitate şi contextualitate în muzica românească contemporană”
- Vineri, 24 octombrie 2014, ora 19, Colegiul de Artă O. Băncilă
Concert vocal-simfonic extraordinar cu participarea orchestrei simfonice
Dirijor: Adrian Morar; Solist: Tiberius Simu, tenor
PROGRAM: Ulpiu Vlad – Inscripţii în inimi II (primă audiţie); Cornel Ţăranu – Cetini negre pe versuri de Lucian Blaga, pentru tenor şi orchestră (primă audiţie); Vasile Spătărelu – Simfonietta
- Sâmbătă, 25 octombrie 2014, ora 19, Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Concert cameral sustinut de Ansamblul AdHOC al Academiei de Muzică Gh. Dima Cluj-Napoca. Portret de grup ad honorem Cornel Ţăranu.
În PROGRAM lucrări de Cornel Ţăranu şi discipolii: Péter Szeghö, Ciprian Pop, Ionică Pop, Tudor Feraru, Şerban Marcu, Dora Cojocaru, Adrian Pop
- Duminică, 26 octombrie 2014, ora 19, Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Concert cameral sustinut de Orchestra de cameră a Universităţii de Arte G. Enescu
Solişti: Andrei Enoiu, pian; Radu Vieru, clarinet; Florin Leonte, flaut; Bogdan Dumitraş, percuţie. Coordonator: conf. univ. dr. Elena Ovănescu
PROGRAM: George Enescu – Preludiu la unison; Ciprian Ion – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie absolută); Achim Stoia – Divertisment pentru flaut, clarinet şi coarde
- Luni, 27 octombrie 2014, ora 19, Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Recital extraordinar oferit de: Dorel Baicu, flaut si Dorin Gliga, oboi
PROGRAM: Piese pentru oboi solo şi pentru flaut solo de: Viorel Munteanu, Doina Rotaru, Liviu Dănceanu, Cornel Ţăranu
- Marţi, 28 octombrie 2014, ora 19, Casa de Cultură a Studenţilor
Închiderea festivalului cu un spectacol extraordinar, în premieră, organizat de Universitatea de Arte G. Enescu în parteneriat cu Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, UCMR‑ADA şi ORPALIS Franţa si cu participarea Orchestrei Universităţii de Arte G. Enescu
Dirijor: Bogdan Chiroşcă; Solişti: Alexandru Grosu, Mihai Popistaşu, Cristina Toşu, Andra Botez, Maria Păuleţ, Alexandru Iosipescu, Roxana Balcan Apetroaie
PROGRAM: Dan Spînu – The One On Born From a Tear, musical
Programul in format PDF al festivalului este disponibil AICI.
INFO
Toate informațiile despre festival pot fi găsite accesând fmr.arteiasi.ro sau facebook.com/festivalulmuziciiromanesti. Pentru alte detalii puteți contacta Secretariatul muzical al Filarmonicii „Moldova” Iași, la telefon 0332/407177 sau e-mail secretary@filarmonicais.ro