Festivalul International ”Zilele Teatrului Ludic” 2012 / 4-8 decembrie

zilele teatrului Ludic 2012

Dacă sunteţi pasionaţi de teatru atunci avem o mare surpriză pentru voi. În perioada 4-8 decembrie 2012, la Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, vor avea loc Zilele Teatrului Ludic. Festivalul de teatru a ajuns la a V-a ediţie şi vă aşteaptă cu spectacole cât mai interesante şi atractive.

De asemenea la ediţia de anul acesta avem reprezentanţi naţionali dar şi internaţionali. Pe scenă vor urca trupe atât din ţară, Bucureşti, Galaţi, Timişoara, Cluj-Napoca, Alba-Iulia, Sfântu Gheorghe cât şi   trupe venite din Iran, Cehia, Franţa, Spania, Israel şi Republica Moldova.

PROGRAM

  • MARTI  4  DECEMBRIE

ORA   16 – PALATUL  COPIILOR –  IAŞI

Spectacol  – ”PREA  TRISTA  COMEDIE  ŞI  TRAGICA MOARTE  A  LUI  PYRAM  ŞI  A THISEEI”

Adaptare  dupa W. Shakespeare

Comedie

Directia  de scena si  regia  artistica: ANA  HEGYI

Sala  GAUDEAMUS –  Casa Studenţilor – IAŞI

ORA  17 – TEATRUL  PARC –  COPOU –  IAŞI

CASA DE CULTURA “M. URSACHI” – IAŞI

Spectacol: “CERERE  ÎN CĂSĂTORIE”

Adaptare  dupa  A. P. Cehov

Regia:  Aurel  LUCA

Sala: CASA  DE CULTURA  “M. Ursachi” –  Copou

ORA  17:30 – TRUPA DE TEATRU “LES  APOS” –  IAŞI

COLEGIU   NATIONAL  “M.  EMINESCU” –  IASI

Spectacol: ” DESSINS   INVISIBLES ”

(Dessene invizibile)

Autor: Antoine  de Saint – Exupery

Spectacol in limba franceza  dupa  “Micul Prinţ”

Regia  artistica: Mira  Maria  CUCINSCHI şi Emilia  ROGOZAN

Sala:  GAUDEAMUS –  Casa  Studenţilor –  Iaşi

ORA  19:00 – TRUPA  DE  TEATRU “MOOZ”

COLEGIUL  NATIONAL  “M. EMINESCU” –  IAŞI

Spectacol : “ APPAREMMENT   NON “ (Aparent  nu)

Autor  Matei  Visniec

Spectacol în limba  franceza

Regia  artistica:  Mira  Maria  CUCINSCHI

Sala:  GAUDEAMUS – Casa  Studenţilor  IAŞI

ORA  20:30 – TRUPA  TEATRU ‘ NTRE  CĂMINE

UNIVERSITATEA  TEHNICA ” GH. ASACHI” –  IAŞI

Spectacol de teatru : ”CONU’ LEONIDA  FAŢĂ  CU REACŢIUNEA ”

Adaptare  dupa  I. Luca  Caragiale

Spectacol dedicat  Anului International I. L. Caragiale

Regia  artistica:  Aurel LUCA

ORA   22Spectacol  CAFE  –  TEATRU

Sala  PUB –  UNDERGRAOUND

Galeriile  ŞTEFAN cel  MARE  –  Demisol

MIERCURI  5  Decembrie

ORA  16:00 – Spectacol de Teatru – LICEUL ” G. IBRAILEANU ” – IAŞI

Formaţia de  teatru “FAROUCHES”

Spectacol:  “LES  CHATOUILLES”

Spectacol în limba franceză

Adaptare  din  dramaturgia  contemporană

Regia:  Raluca  CHIRU

Sala GAUDEAMUS  – Casa de Cultura a Studenţilor IAŞI

ORA 17:00 – TRUPA  DE TEATRU DE LA  “RAPA  GALBENA” – IAŞI

Spectacol “JACQUES  SAU  SUPUNEREA”

Autor: Eugene  IONESCO

Comedie   naturalistă

Regia  artistica:  Emil GNATENCO

Sala : CLUB –  CFR –  RAPA –  GALBENA

ORA 17:30 –  TEATRUL  – “SKEPSIS ” – CCS –  Alba   Iulia

Spectacol  “BLACK  COMEDY ” – comedie

Autor:  Peter  SHAFFEN

Regizor:  Virel  Mihai CIOFLICA

Sala  AZUR – Casa de Cultura a Studenţilor – IAŞI

ORA 19 –  TEATRUL  “THESPIS ” – CCS  Timişoara

Spectacol  “IUBIREA  E  UN LUCRU  FOARTE  MARE”

Comedie de   Ion BAIESU

Regia  artistică: Ionel  MARGINEAN

Sala: CLUB  CFR –  RÂPA  GALBENĂ

ORA 20:30 –  TEATRUL  “LUDIC”  –   CCS – IAŞI

Spectacol:  ”POVESTI  DE  FAMILIE”

Autor: Biljana  SRBJANOVIC

Regia: Aurel  LUCA

Sala GAUDEAMUS – Casa de Cultură a Studenţilor IAŞI

ORA 22:30SPECTACOL    CAFE  – TEATRU

LOCATIA  PUB – UNDERGROUND

Galeriile  STEFAN  CEL  MARE – Demisol!

  • JOI   6  DECEMBRIE

ORA 11:30-13:30 –   ATELIER  TEATRAL  EXCEPTIONAL – ”VREAU  SA  AM  SUCCES”

EUGENE   NACHT –  Acting  means

Regizor, actor, Director de teatru – ISRAEL

ORA 16 – TEATRUL  INDEPENDENT  “OSANA”

SF. GHEORGHE –  COVASNA

Spectacol: “CHIPUL  DIN OGLINDA  APEI”

Teatrul   documentar

Autor – Fazakas  MISI

Regia  : Fazakas  MISI

Spectacol în limba  maghiara – Titrat în limba  română

Sala: Casa de Cultura  ” M. URSACHI ” – Copou

ORA 16:30 – TEATRUL  DE LA  “RÂPA  GALBENĂ” – IAŞI

Spectacol :  “ULTIMUL  DON JUAN ”

Autor: Paul  IOACHIM

Regia  artistica: Emil GNATENCO

Sala CLUB   CFR –  RÂPA  GALBENĂ

ORA 17 – TEATRUL  ”THESPIS” –  CCS – Timişoara

Spectacol: “ASTEPTANDU-L PE SPECTATOR”

Adaptare după “Ultimul Godot” de Matei Visniec

Regia  artistica: Adi KOREK

Sala  AZUR – Casa de Cultură a Studenţilor IAŞI

ORA 18:30 – TEATRUL  MIC – CHIŞINĂU – Rep.  MOLDOVA

Spectacol: ”THE  ZOO – STORY”

Autor:  ED.  ALBEE

Regia: Mihai  IORGA

Sala:  AZUR –  Casa de Cultură a Studenţilor

ORA  20 – TEATRUL  “LUDIC”  – CCS  IAŞI

Spectacol: “UN  SOARECE  BĂTRÂN  DE TEATRU”

Recital  dramatic:  Radu  MIHOC

Adaptare  după “CÂNTECUL LEBEDEI” de  A. P. CEHOV

Regia: Aurel LUCA

Sala  LUDIC – Casa de Cultură  a Studenţilor IAŞI

Ora  21 – TEATRUL  DE ”CONTACTE” – Girona – SPANIA

Spectacol: “DESEMBRE  2012″

Autor: Damia  Serra  CAUCHETIEZ

Regia: Damia  Serra  CAUCHETIEZ

Sala: GAUDEAMUS – Casa  de Cultură a Studenţilor IAŞI

ORA 22:30 –    Spectacol: CAFE –  TEATRE

PUB – UNDERGROUND

Galeriile  ŞTEFAN  CEL  MARE –  Demisol

  • VINERI   7   DECEMBRIE

ORA 11:30-13:30 – ATELIER DE  TEATRU EXCEPTIONAL EUGENE  NACHT

Actor, regizor, director de teatru – ISRAEL

ORA  16 – COMPANIA  DE TEATRU  ”LA  PETIT  FAMILLE”- FRANŢA

Spectacol : “DEMAIN  L’AURORE”

Genul:  muzical

Autor: Jeff  GALLON

Regizor: Jeff  GALLON

Sala: Casa de Cultura ” M. URSACHI ” – COPOU

ORA 17:30 – “TEATRU ‘ NTRE  CAMINE” – UNIV  TEHNICA – IAŞI

Spectacol: “AMOR  ÎN MICUL PARIS”

Adaptare  după  I.L. Caragiale – Anul UNESCO

Regia: Aurel LUCA

Sala: FOAIER – Casa de Cultură  a Studenţilor IAŞI

ORA 18:30 – COMPANIA  DE  TEATRU “KAREL  CAPEK”

REPUBLICA  CEHĂ

Spectacol:  “AMELIA  RESPIRA  ADANC” – Monodramă

Autor: Alina   NELEGA  CADARIU

Regia : Jiri  TRNKA

Sala: Casa de  Cultură  ”M. URSACHI ” – COPOU

ORA 20:30 – UNIVERSITATEA  SPIRU  HARET –  BUCUREŞTI

Facultatea  de  Arte

Spectacol: “8  FEMEI”

Autor: Robert  THOMAS

Comedie  neagră

Regia:  Adriana  PITESTEANU

Sala:  Casa de Cultură ” M. URSACHI ” – COPOU

  • SÂMBĂTĂ  8  DECEMBRIE

ORA 16 – TEATRUL “QUASAR” – CCS –  Galaţi

Spectacol: “DECOR ”

Autor: Iulia GRIGORIU

Regia : Iulia  GRIGORIU

Sala: GAUDEAMUS – Casa de Cultură a Studenţilor IAŞI

TEATRUL  “  DE  CE  FICATUL ” – CCS  – Galati

Spectacol ” SIMFONIE NESCRISA LA  LUMINA  LUNII ”

Spectacol –  teatru – dans

Scenografia , muzica,  coregrafia: Diana TANASE, Bogdan  CAPATAN

Sala: GAUDEAMUS : Casa de Cultură  a Studenţilor IAŞI

ORA 17:30 – COMPANIA   “STUDIO 24 “ – CCS  Bucureşti

Spectacol: “FRUMOSUL  INDIFERENT”

Autor: Jean COCTEAU

Regia: Mihai  Serghei  TODOR

Sala AZUR – Casa de Cultură a Studenţilor IAŞI

ORA 18:30 – TEATRUL  “LUDIC” – CCS  IAŞI

Spectacol:  “DESPRE  SEXUL  FEMEII – CAMP –  LUPTA  IN RAZBOIUL DIN BOSNIA”

Adaptare  dupa  Matei Visniec

Coregrafia: Vera  PANTEA

Regia:  Aurel LUCA

Sala  Studio LUDIC – Casa de Cultură  a Studenţilor IAŞI

ORA 19:30 – TEATRUL  GAUDEAMUS – Universitatea  Tehnică – Cluj- Napoca

Spectacol:  “EDITH  PIAF”

Director: Victor  BERCEA

Autor:  Sorin MISIRIANTU

Regia: Sorin MISIRIANTU

Sala  AZUR –  Casa de Cultură a Studenţilor IAŞI

ORA 20:30 – UNIVERSITATEA  “HYPERION” – Bucureşti

Teatrul  “MASCA”

Spectacol:  “CANARUL  ALBASTRU”

Genul – Teatrul comic –  Comedia  dell ’Arte

Regia: Mihai  MALAIMARE

Director: Mihai  MALAIMARE

Sala: GAUDEAMUS – Casa de Cultură a Studenţilor IAŞI

SPECTACOLELE  PUB  UNDERGROUND :

“ULTIMUL  GODOT”

“POEM IRLANDEZ  DESPRE ŞI  SUFLET ”

“CERERE  ÎN CASATORIE”

“THE  ZOO – STORII”

“O  NOAPTE  FURTUNOASA”

ORA  22:30 –  INCHIDEREA  FESTIVALULUI

INFO

Casa de Cultura a Studentilor Iasi

Telefon: 0232.410.615

Fax: 0232.212.632

E-mail: casadecultura_iasi@yahoo.com

Yahoogroups: ccs_iasi@yahoogroups.com

Facebook: www.facebook.com/ccsiasi

www.ccsiasi.ro

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Smiley la Tiki Village

Call me on my Shellphone! @Fratelli Iasi

Sibiu Jazz Festival Competition 2017. Inscrieri

8000 likes #danceparty @Legend

Scrie un comentariu: