Festivalul International de Film de la Iasi – IIFF 2010

Cea de a doua editie a Festivalului International de Film de la Iasi – IIFF 2010 va avea loc in perioada 06 – 10 octombrie 2010. Un festival eclectic, deschis tuturor genurilor (de la horror, la arthouse, de la pelicule de studio, la cele indie, de la documentar, la animatie sau scurtmetraj) reflecta entuziasmul cinefil al realizatorilor.

Competitia oficiala va aduce in prim-plan o selectie reprezentativa a curentelor recente din cinematografia internationala. Competitia oficiala are patru sectiuni – lungmetraj fictiune, scurtmetraj fictiune, documentar si film de animatie. IIFF aduce si anul acesta un proiect AltFel, o competitie de filme experimentale si pentru cine-amatori. Castigatorul va primi distinctia publicului, Premiul CineFan.

PREFATA este o sectiune necompetitiva, care va include filme premiate la alte festivaluri, avanpremiere si filme cu o istorie recenta proprie. Sectiunea RETROSPECTIVE va prezenta filmele semnate de o personalitate a cinematografiei internationale, iar FABRICAT IN va pune focus pe filmele realizate de-a lungul anilor in Romania si intr-o tara invitata. YOUNG TALENTS va aduce o selectie a unor tineri cineasti recunoscuti, care se afla inaintea debutului in lungmetraj si ale caror filme de scurtmetraj au fost premiate la festivaluri din Romania si internationale.

Trei jurii internationale, formate din personalitati ale cinematografiei mondiale, vor decerna urmatoarele premii filmelor aflate in sectiunea “Competitie”: Trofeul IIFF, pentru cel mai bun film din competitie, Premiul de regie, Cel mai bun scurtmetraj, Cel mai bun documentar, Cea mai buna animatie, Premiul publicului pentru cel mai bun film AltFel, ales prin votul publicului, Premiul de excelenta, acordat unei personalitati a cinematografiei romanesti sau internationale.

Program:

* Miercuri, 6 octombrie 2010
16.30: Black Dogs Barking (Sala Rosie, Moldova Mall); Competitie Documentare – GOD NO SAY NO (Sala Albastra, Moldova Mall).

18.45: Gala de Deschidere (Cinema Victoria); Away We Go (Sala Rosie, Moldova Mall); Competitie AltFel (Sala Albastra, Moldova Mall).

21.00: Made in Romania (Sala Rosie si Sala Albastra, Moldova Mall).

23.15: Morgen (Cinema Victoria); Defendor (Sala Rosie, Moldova Mall); The Killer Inside Me (Sala Albastra, Moldova Mall).

* Joi, 7 octombrie 2010
16.30: The Blacks (Cinema Victoria); Competitie Scurt Metraje (Sala Rosie, Moldova Mall); Saptamana nebunilor (Sala Verde, Moldova Mall); Made in Romania (Sala Albastra, Moldova Mall).

18.45: Retrospectiva Dinu Cocea: Haiducii lui Sapte Cai (Cinema Victoria); The Runaways (Sala Rosie, Moldova Mall); Happy Few (Sala Verde, Moldova Mall), Competitie Scurt Metraje (Sala Albastra, Moldova Mall).

21.00: Whatever Works (Cinema Victoria); Buna! Ce faci? (even., Sala Rosie, Moldova Mall); Millennium 1: Barbatii care urasc femeile (Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Documentare: AS THE FISTED BUTERFLY / STANDING ARMY (Sala Albastra, Moldova Mall).

23.15: Un Profet (Cinema Victoria); Defendor (Sala Rosie, Moldova Mall); Happy Few (rel., Sala Verde, Moldova Mall); Map of the Sounds of Tokyo (Sala Albastra, Moldova Mall).

* Vineri, 8 octombrie 2010
16.30: Un Profet (Cinema Victoria); Competitie Scurt Metraje (Sala Rosie, Moldova Mall); Retro-Spective Dinu Cocea – Zestrea Domnitei Ralu (Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Documentare: LEYLA AND MECNUN ABROAD/ RASD, JUSTICIA SIN GUERRA? (Sala Albastra, Moldova Mall).

18.45: Gala Filmului Romanesc – Europolis (even)(Cinema Victoria); Competitie Lung Metraje – Tom Atkins Blues (even.)(Sala Rosie, Moldova Mall); Competitie Lung Metraje – The Blacks (Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Documentare: DRUMUL PASARILOR / 080001 (Sala Albastra, Moldova Mall).

21.00: Competitie Lung Metraj – Desperados on the Block (even)(Cinema Victoria); Away We Go (Sala Rosie, Moldova Mall); The White Ribbon (Sala Verde, Moldova Mall);  Competitie Documentare: DACIA DRAGOSTEA MEA / AZI MANANC CIOCOLATA ALBA (Sala Albastra, Moldova Mall).

23.15: Millennium 1: Barbati care urasc femeile (Cinema Victoria); Competitie Lung Metraje – Black Dogs Barking (Sala Rosie, Moldova Mall); Louis – Michel (Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Lung Metraje – Tom Atkins Blues (Sala Albastra, Moldova Mall).

* Sambata, 9 octombrie 2010
12.00: The White Ribbon (Cinema Victoria); Competitie Documentare – LA ADAPOSTUL UMBRELEI / THE SOUND AFTER THE STORM (Sala Rosie, Moldova Mall); Retro-Spective Dinu Cocea – Saptamana nebunilor (Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Scurt Metraje (Sala Albastra, Moldova Mall).

14.15: Ponyo (Cinema Victoria); Competitie de Scurt Metraje (Sala Rosie, Moldova Mall); Gala Filmului Romanesc – Europolis (rel.)(Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Documentar: BEE MOLDOVIAN / PARADISO (Sala Albastra, Moldova Mall).

16.30: Louis – Michel (Cinema Victoria); Competitie Lung Metraje – Street Days (Sala Rosie, Moldova Mall); Retro-Spective Dinu Cocea – Haiducii lui Saptecai (Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Animatie (Sala Albastra, Moldova Mall).

18.45: Gala Filmului Romanesc – Nunta in Basarabia (even.)(Cinema Victoria); Competitie Lung Metraje – The Runaways (Sala Rosie, Moldova Mall); Competitie Lung Metraje –  The Blacks (Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Documentare: GOODBYE, HOW ARE YOU / VIATA VAZUTA DE ION B (Sala Albastra, Moldova Mall).

21.00: Competitie Lung Metraje – El Idioma Imposibile (Cinema Victoria); The Killer Inside Me (Sala Rosie, Moldova Mall); Millennium 1: Barbati care urasc femeile (rel)(Sala Verde, Moldova Mall); Competitie Documentare: CHASING CHE / BELGRADE BOUND (Sala Albastra, Moldova Mall).

23.15: Whatever Works (Cinema Victoria); The Other Man (Sala Rosie, Moldova Mall); Competitie Lung Metraje Desperados on the Block (Sala Verde, Moldova Mall);  Cometitie Lung Metraje – Street Days (Sala Albastra, Moldova Mall).

* Duminica, 10 octombrie 2010
14.15: Map of the Sounds of Tokyo (Sala Rosie, Moldova Mall); Ponyo (Sala Verde, Moldova Mall); Made In Romania (Sala Albastra, Moldova Mall).

16.30: Focus Italia (Sala Rosie, Moldova Mall); Horror Day – Last House on the Left (Sala Verde, Moldova Mall); Program 4 (Sala Albastra, Moldova Mall).

18.45: Gala de Inchidere (Cinema Victoria); Horror Day – [Rec] 2 (Sala Rosie, Moldova Mall); Gala Filmului Romanesc – Nunta in Basarabia (Sala Verde, Moldova Mall); The Other Man (Sala Albastra, Moldova Mall).

21.00: Gala Filmului Romanesc – MEDALIA DE ONOARE ( even.)(Cinema Victoria); Competitie Lung Metraje – The Runaways (Sala Rosie, Moldova Mall); Horror Day – Thirst (Sala Verde, Moldova Mall); Horror Day – Deliver us from Evil (Sala Albastra, Moldova Mall).

23.15: Gala Filmului Romanesc – MEDALIA DE ONOARE (Cinema Victoria); Horror Day – Deliver us from Evil (Sala Rosie, Moldova Mall); Competitie Lung Metraje – El Idioma Imposibile (Sala Verde, Moldova Mall); Horror Day – [Rec] 2 (Sala Albastra, Moldova Mall).

Lista completa a filmelor aflate in cele 4 sectiuni competitive ale IIFF 2010

* Competitie Lung metraj
1. Buna! Ce faci? (foto) (Romania 2010, r. Alexandru Maftei, 115 min)
2. Morgen (Romania 2010, r. Marian Crisan, 100 min)
3. Praful strazilor/Quchis dgeebi / Street Days (Georgia 2010, r. Levan Koguashvili, 89 min)
4. Caini turbati / Kara kopekler havlarken / Black Dogs Barking (Turcia 2010, r. Mehmet Bahadir Er, Maryna Gorbach, 88 min)
5. The Runaways (SUA 2010, r. Floria Sigismondi, 106 min)
6. Cei negri / The Blacks / Crnci (Croatia 2009, r. Goran Devic, Zvonimir Juric, 75 min)
7. Tom Atkins Blues (Germania 2010, r. Alex Ross, 80 min)
8. Nebuna vecinatate / Desperados on the Block/ Blocul (Germania 2009, r. Tomasz Emil Rudzik, 90 min)
9. Versuri imposibile / El Idioma Imposibile / Impossible Lyrics (Spania 2010, r. Rodrigo Rodero, 90 min)

* Competitie Scurt metraj
1. Un pas mai departe / Einen Schritt Weiter / One Step Further (Germania 2009, r. Robert Kellner, 6 min)
2. Alerg mai departe / Weiter Laufen / Can’t stop running (Germania 2009, r. Jan Bolender, 13 min)
3. Uwe si Uwe / Uwe + Uwe / All change please (Germania 2009, r. Lena Liberta, 12 min)
4. Transparenta / Transparente / Transparent (Belgia 2010, r. Sammy Fransquet, 13 min)
5. Paine si saruturi / Bread & Kisses (Canada 2010, r. Katherine Fitzgerald, 13 min)
6. Romeo si Julieta / Romeo & Julitte (Rusia 2010, r. Nazim Faiikovich, 7 min)
7. Intalnire / Encuentro / Encounter (Spania 2009, r. Nick Igea, 22 min)
8. 10 (Romania 2009, r. Dorian Boguta, 19 min)
9. Gloante ratacite / Balas Perdidas / Lost Bullets (Columbia 2010, r. Mono Ghose, 22 min)
10. Mesecina (Grecia 2009, r. Sofia Exarchou, 30 min)
11. Va declar divortati / You are divorced (Romania 2010, r. George Buzoianu, 21 min)
12. O viata fericita / Happy Life (Grecia 2009, r. Minos Nikolakakis, 8 min)
13. Anibal ad Portas (Spania 2010, r. Christos Theodorou, Enrique Gandarillas, 18 min)
14. Colivia / The Cage (Romania 2009, r. Adrian Sitaru, 17 min)
15. Derby (Romania 2010, r. Paul Negoescu, 15 min)
16. Army Strong (Marea Britanie 2010, r. Ryan J-W Smith, 3 min)
17. Tura de noapte / Vahetus / Shift (Estonia 2010, r. Anu Aun, 15 min)
18. 8 dimineata / 8 A.M. (Spania 2009, r. Pablo Ortega, 11 min)
19. Discutii / Conversationing (Marea Britanie 2010, r. Nick Calori, 13 min)
20. Manual practic al prietenului imaginar (abreviat) / Manual practico del amigo imaginario (abreviado) / Imaginary Friend Practical Manual (abreviated) (Spania 2010, r. Ciro Altabas, 19 min)
21. Incendiatorul / Brandstifter / The Arsonist (Elvetia / Austria 2009, r. Felix Von Muralt, 21 min)
22. Alearga, Bunico, alearga! / Oma Rennt! / Run Granny Run! (Germania 2009, r. Nikolaus Von Uthmann, 4 min)
23. Consecinte / Consequencias / Consequences (Portugalia 2009, r. Luis Ismael, 10 min)
24. Orfanul firmei / The Office Orphan (Marea Britanie 2010, r. David Lilley, 5 min)
25. Outrageously Disco (Romania 2009, r. Nicolae Constantin Tanase, 20 min)
26. Pierdut si Gasit / Perdido e Achado / Lost and Found (Portugalia 2010, r. Victor Santos, 7 min)
27. Vicky si Sam / Vicky and Sam (Portugalia / SUA 2010, r. Nuno Rocha, 14 min)
28. Momente / Momentos / Moments (Portugalia 2010, r. Nuno Rocha, 7 min)
29. O fata ca tine cu un baiat ca mine / A Girl Like You with a Boy Like Me (SUA 2010, r. Ruben Amar, 11 min)
30. Cortegiul / El Cortejo / The Cortege (Spania 2010, r. Marina Seresesky, 14 min)
31. Fulgerul si Sirena / El Rayo y la Sirena / Thunderbolt and the Mermaid (Spania 2010, r. Diego Sanchidrian, 11 min)
32. Hobby (Franta 2009, r. Nicolas Zappi, 15 min)
33. Fa-mi o poza / Shoot Me (Portugalia 2010, r. Andre Badalo, 15 min)
34. Impreuna / Convolo / Flying together (Italia 2010, r. Werther Germondari, Maria Laura Spagnoli, 5 min)
35. Ciao Mama (Croatia 2009, r. Goran Odvorcic, 11 min)

* Competitie Documentare
1. Nu, Doamne, Spune Nu / God No Say No (Elvetia 2009, r. Brigitte Uttar Kornetzky, 88 min)
2. Leyla si Mecnun / Leyla And Mecnun Abroad (Turcia 2009, r. Zeynep Oskaya, 61 min)
3. Armata in repaos / Standing Army (Italia 2010, r. Enrico Parenti, Thommas Fazi, 75 min)
4. Rasd, Justitie fara Razboi? / Rasd, Justicia Sin Guerra? (Spania 2009, r. Joseph Lluis Penades, 52 min)
5. La adapostul umbrelei (Romania 2010, r. Bogdan Ciubotaru, 20 min)
6. Paradiso (irlanda de Nord, r. Alessandro Negrini 60 min)
7. Lumea vazuta de Ion B. / World Accordin to Ion B. (Romania 2009, r. Alexandru Nanau, 60 min)
8. Drumul Pasarilor (Romania 2009, r. Klára Trencsenyi, Vlad Naumescu, 56 min)
9. Dacia, Dragostea mea / My Beautiful Dacia (Romania / Spania 2009, r. Stefan Constantinescu, Julio Soto Gurpide, 75 min)
10. La revedere, ce faci / Goodbye, How Are You (Serbia 2009, r. Boris Mitic, 56 min)
11. 080001 (Spania / Germania 2010, r. Christian Plahn, Miguel Anton Malo, 50 min)
12. Sunetul dupa Furtuna / The Sound After The Storm (Elvetia / Germania 2010, r. Patrik Soergel, Ryan Fenson-Hood, Sven O.Hill, 52 min)
13. As the fisted Buterfly (Iran 2010, r. Hamid Dastgerdi, 15 min)
14. Azi mananc ciocolata alba / Today I Eat White Chocolate (Romania 2010, r. George Buzoianu, 29 min)
15. Pe urmele lui Che / Chasing Che (Iran 2009, r. Alireza Rofougaran, 78 min)
16. Bee Moldovian (Moldova 2010, r. Sergiu Cumattrenco Jr, Valeriu Sova, 57 min)
17. Prizonieri in Belgrad / Belgrade Bound (Serbia 2010, r. Sascha Fulscher, 29 min)

* Competitie animatie
1. Dulapul lui Zbigniev / Szafa Zbigniewa / Zbigniev’s Cupboard (Polonia 2010, r. Magdalena Osinska, 16 min)
2. Orasul Tacut / Shahre Khamoosh / Silent City (Iran 2009, r. Amir Mehran, 7 min)
3. Inspiratie / Inspiracao / Inspiration (Franta 2009, r. Elodie Rivalan, 11 min)
4. Al Noualea Limb / The Nineth Limbo (Romania 2010, r. Ciprian Chivari, 4 min)
5. Marile Sperante / Great Expectations (Romania 2008, r. Alexei Gubenco, 3 min)
6. Laterarius (Elvetia 2010, r. Marina Rosset, 4 min)
7. Lista celor neascultatori / The Naughty List (Marea Britanie 2010, r. Ben Mitchell, 3 min)
8. Aniversarea / Syntymapaiva / Birthday (Finlanda 2010, r. Jari Vaara, 4 min)
9. Pictorul Cerurilor / O Pintor de Ceos / The Painter of Skies (Spania 2009, r. Jorge Morais Valle, 20 min)
10. Defectiune / Malfunction (Turcia 2009, r. Ayce Kartal, 8 min)
11. Scris cu creionul / Katuv B’Iparon / Written in Pencil (Israel 2010, r. Yaron Bar, 8 min)
12. Lupul transformat in pastor / Le Loup devenu Berger / The Wolf Turned Shepherd (Israel / Franta 2010, r. Rebecca Akoun, 8 min)
13. Prietenul meu e un nor / My friend is a Cloud (Romania, 2009 r: Anton Octavian, 5 min)

* Competitie Alt-Fel
1. Meds & Clouds (Romania 2010, r. Andreea Dobre, 3 min)
2. Rosu / Red (Romania 2010, r. Lucian Oprea, 4 min)
3. Inainte de razboi / Before War (SUA 2010, r. Jared Katsiane, 6 min)
4. Nimic fara Moarte / Nihil Sine Morte / Nothing Without Death (Romania 2010, r. Ioan Antoci, 25 min)
5. Alexandru (Romania 2010, r. Desiree Halaseh, 4 min)
6. Short Flame (Romania 2010, r. Andreea Dobre, 3 min)
7. Medisin (Romania 2009, r. Marius Mitrofan, Iosif Prodan, 27 min)
8. Sweet Dreams (Romania 2009, r. Iosif Prodan, 14 min)
9. Liniste / Tranquillite (Romania 2009, r. Iosif Prodan, 5 min)
10. Popcornsociety (Franta 2009, r. Ahmet Dogan, 2 min)
11. The Good Guy (Romania, 2010, r. Radu Tiganus, 28 min)
12. TV Punct / TV Dot (Romania 2010, r. Luca Istodor, 13 min)

Mai multe detalii pe: www.iasifilmfest.ro

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Balul Bobocilor 2017 / U.N.A.G.E Artium

Marionnette Show prezinta ”Iepurele si ariciul”

Canaf LIVE @RocknRolla

Folk si alte deliciii la Ospataria ”Ulita Veche”

Scrie un comentariu: