Festivalul de Film Istoric de la Râşnov (FFIR), editia a VII-a

logo-ffir

Festivalul de Film Istoric de la Râşnov (FFIR) : subiecte relevante, filme deştepte, lectori carismatici, public inteligent, dezbateri memorabile, concerte sofisticate,  clădiri venerabile, cântări exuberante în aerul noptilor carpatine, expoziţii, standuri de cărţi.

10 zile în Cetatea Râşnovului la început de august.
Fără covor roşu, fără fiţe, fără isterie, fără breaking news.
Ca să înţelegi ce ţi se întâmplă!

Festivalul de Film Istoric de la Râşnov (FFIR) a apărut în anul 2009 din dorinţa valorificării unui capitol important al cinematografiei locale şi mondiale, dar şi din nevoia de a produce în spaţiul public românesc discuţii despre teme al căror impact temporal depăşeste efemeritatea clipei. S-a născut astfel un eveniment unic pe piaţa culturală românească în care Istoria şi Filmul Istoric stârnesc gânduri şi pasiuni, informează şi emoţionează, ridică întrebări şi dezbate răspunsuri. O întamplare proaspată şi relaxată, care înţelege să mixeze în chip firesc rigoarea şi umorul.

Cu şase ediţii la activ, FFIR face deja parte din identitatea culturală a Râşnovului, marcând spectaculoasa ascensiune a oraşului transilvan în topul naţional al destinaţiilor cultural-turistice (peste 200.000 vizitatori pe an).

PROGRAM

Vineri, 31 iulie 2015

  • Unbroken / De neînvins – 21:00
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: Angelina Jolie
  • Şcoala de vară – Deschidere oficială
    Perioada: 17:00 – 17:30
  • Şcoala de vară – prelegere Călin Hentea
    Perioada: 17:30 – 19:00
  • Concert trupa Cuibul
    Perioada: 20:00 – 21:00

Sambata 1 august

  • Coreea, reunificarea imposibilă? – 09:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Pierre – Olivier François
  • The Blues: Feel Like Going Home / Drumul spre Casă – 12:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Martin Scorsese
  • Ida – 14:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Pawel Pawlikowski
  • 1945. Reuniunea secretă de la Yalta – 16:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Serge Viallet
  • Aferim! – 21:30
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: Radu Jude
  • Expozitia ”Deportarea etnicilor germani ȋn lagărele sovietice”
    Perioada: 1 August 2015, 09:00 – 9 August 2015, 21:00
  • Expozitia ”BINE AȚI VENIT ÎN RSR! 45 de ani de la înființarea Ministerului Turismului”
    Perioada: 1 August 2015, 09:00 – 9 August 2015, 21:00
  • Şcoala de vară – prelegere Veronica Anghel
    Perioada: 11:00 – 12:30
  • Şcoala de vară – prelegere Mihai Răzvan Ungureanu
    Perioada: 16:30 – 18:00
  • Concert Sensations – De la Renaştere la Nuevo Tango
    Perioada: 18:00 – 19:00
  • Concert Ţapinarii & Fără Zahăr
    Perioada: 20:00 – 21:30

Duminica, 2 august

  • Generation John Paul II: Crossroads / Generația Ioan Paul al II-lea: La răscruce de Drumuri – 09:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Jowita Gondek
  • Pope John Paul II / Papa Ioan Paul al II-lea – 12:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Marcia DeSanctis
  • Divinul histrion – portret Octavian Cotescu – 14:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Lucia Hossu-Longin
  • Cele 13 feţe ale războiului – 14:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Adrian Ursu
  • Jimmy’s Hall / Salonul lui Jimmy – 21:00
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: Ken Loach
  • Şcoala de vară – panel cu Amb. Marek Szczygieł si Pr.conf.dr. Constantin Necula
    Perioada: 11:00 – 12:30
  • Şcoala de vară – prelegere Adrian Cioroianu
    Perioada: 16:00 – 18:00
  • Concert – Hoţul de timp sau Cine a inventat cinemaul?
    Perioada: 18:30 – 19:20
  • Lansarea noului număr al revistei TIMPUL
    Perioada: 20:00 – 20:20
  • Concert RTE ConTempo Quartet (Irlanda)
    Perioada: 20:20 – 21:20

Luni, 3 august 2015

  • The Blues: The Soul of a Man / Sufletul unui Om – 10:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Wim Wenders
  • The Blues: The Road to Memphis / Drumul către Memphis – 13:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Richard Pearce
  • 7 Cuvinte. Povestea unui biruitor – Gheorghe Calciu – 15:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Andrei Negoiţă
  • 12 Years a Slave / 12 ani de sclavie – 21:00
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: Steve McQueen
  • Şcoala de vară – prelegere Cosmin Budeancă
    Perioada: 09:00 – 14:00
  • Şcoala de vară – prelegere Laurenţiu Damian
    Perioada: 17:30 – 19:00
  • Şcoala de vară – prezentare Valentina Miu
    Perioada: 19:00 – 20:00

Marti, 4 august 2015

  • Glory / Glorie – 12:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Edward Zwick
  • Q.E.D – Quod erat demonstrandum – 14:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Andrei Gruzsniczki
  • Lincoln – 17:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Steven Spielberg
  • The Theory of Everything / Teoria întregului – 21:00
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: James Marsh
  • Şcoala de vară – Panel cu Iulian Chifu, General Ion Costaș, Alexandru Grumaz
    Perioada: 11:30 – 13:00
  • Şcoala de vară – Panel cu Dan Dungaciu, Vitalie Ciobanu
    Perioada: 17:30 – 19:00

Marti, 5 august

  • The birth of a nation / Nașterea unei națiuni – 09:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: D.W. Griffith
  • In the Sands of Babylon / Pe nisipurile Babilonului – 14:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Mohamed Al Daradji
  • American Sniper / Lunetistul american – 17:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Clint Eastwood
  • The search / Căutarea – 21:00
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: Michel Hazanavicius
  • Şcoala de vară – prelegere Theodor Paleologu
    Perioada: 12:00 – 13:30
  • Şcoala de vară – prelegere Marius Lazăr
    Perioada: 16:00 – 17:30
  • Şcoala de vară – prelegere Sever Voinescu
    Perioada: 19:30 – 20:30

Joi, 6 august

  • Hiroshima – 09:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Paul Wilmshurst
  • The Blues: Godfathers and Sons / Nași și Fii – 12:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Marc Levin
  • Supravegheat de Securitate în Anii ’70 – ’80 – 14:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Nicolae Mărgineanu
  • Poarta albă – 15:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Nicolae Mărgineanu
  • Mandariinid / Tangerines – 19:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Zaza Urushadze
  • Şcoala de vară – panel Sorin Ducaru, Nicolae-Ionel Ciucă
    Perioada: 10:30 – 12:00
  • Şcoala de vară – panel Sergiu Celac, Oana Popescu, Laura Mercean
    Perioada: 17:30 – 19:00
  • When Violin Meets Guitar
    Perioada: 20:30 – 21:30
  • C est realiste un puzzle surrealiste?
    Perioada: 21:30 – 22:30

Vineri, 7 august

  • The Blues: Red, White and Blues / Roșu, Alb și Blues – 09:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Mike Figgis
  • The Imitation Game / Jocul codurilor – 14:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Morten Tyldum
  • Şcoala de vară – prelegere Dean Thompson
    Perioada: 11:00 – 12:30
  • Şcoala de vară – panel Sorin Mȋndruţescu, Dan Mihalache, Radu Negulescu
    Perioada: 15:30 – 17:00
  • Est-Vest / Nord-Sud, Conexiuni şi disensiuni în muzica germană
    Perioada: 17:30 – 18:30
  • Handmade Blues
    Perioada: 20:00 – 21:00

Sambata 8 august

  • Roxanne – 09:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Valentin Hotea
  • The Blues: Piano Blues – 13:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Clint Eastwood
  • Chuck Norris versus communism – 14:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Ilinca Călugăreanu
  • 1989 Un timp sărit din calendar – 18:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Liviu Tofan
  • De ce eu? – 21:30
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: Tudor Giurgiu
  • Şcoala de vară – panel Cristian Ghinea, Dani Sandu
    Perioada: 11:00 – 13:00
  • Şcoala de vară – panel Liviu Tofan, Aurora Liiceanu, Cristian Teodorescu
    Perioada: 16:30 – 18:30
  • Concert Robin and the Backstabbers
    Perioada: 20:00 – 21:00

Duminica, 9 august

  • The Blues: Warming by the Devil’s Fire / Încălzindu-te la Focul Diavolului – 12:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Charles Burnett
  • To Go Viking / A deveni Viking – 14:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Matt Poitras
  • Strunga – 15:30
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Cadri Abibula
  • Orphans of the genocide / Orfani ai genocidului – 18:00
    Locatie: Cinematograf
    Regizor: Bared Maronian
  • The cut / Tăietura – 21:15
    Locatie: Gradina Cetatii
    Regizor: Fatih Akin
  • Şcoala de vară – panel Laura Ştefan, Sorin Ioniţă
    Perioada: 10:30 – 12:00
  • Şcoala de vară – prelegere Bedros Horasangian
    Perioada: 16:30 – 18:00
  • Paralele intersectate – Concert de muzică armenească şi turcească
    Perioada: 20:00 – 21:00

INFO

www.ffir.ro

www.facebook.com/filmistoricrasnov

PE ACEEASI TEMA:

Festivalul de film si istorii Rasnov 2017

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Fratelli On AIR|Live continua cu… VITA DE VIE!

One, two, three, byron! @The Trumpets

Showlandia prezinta spectacolul “Calatorie in lumea desenelor”

Applebum Romanian Tour @Underground Pub

Scrie un comentariu: