Festivalul de Film Documentar DOCEST (editia a V-a)

 

* 14-19 noiembrie 2011 * Sala Rosie, etajul 6, Mall Moldova * Intrarea este libera in limita locurilor disponibile

Festivalul de Film Documentar DOC EST se afla in acest an la cea de-a cincea editie, aducand publicului cinefil un plus semnificativ: un format dublu (sase zile de proiectie, de aceasta data), 19 filme documentare de cea mai buna calitate, 5 intalniri cu regizori sau membri ai echipelor filmelor aflate in program si, nu in ultimul rand, un parteneriat care ne onoreaza: Festivalul de Film Documentar ONE WORLD TOUR (www.oneworld.ro).

Structura Festivalului o reia pe cea de anul trecut: aducerea in prim-plan a documentarul artistic, printr-o selectie (preponderent) din productiile romaneasca, franceza si germana de gen. Sarcina selectiei i-a revenit scriitorului si scenaristului Florin LAZARESCU si lui NAGY Boglárka (coordonator proiecte audio-vizuale la Centrul Cultural Francez din Cluj-Napoca).

Alaturi de publicul Festivalului DOC EST, vor fi prezenti in sala de cinema si realizatorii unora dintre filmele programate: Jean-Baptiste Friebourg (asistent regie, Les Hommes debout), regizorul Radu Gabrea, Tamara Trampe (co-realizatoarea filmului Wiegenlieder), Stephane Lucon (realizatorul filmului Valea Corlatului), Ana Vlad si Adi Voicu (realizatorii filmelor Metrobranding si Victoria).

Organizatori: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi

Partener principal: Festivalul de Film Documentar One World Tour

 

PROGRAM:

Luni, 14 NOIEMBRIE

18.00-19.40: Iosif Demian / Memoria de piatra / Romania / 2010 / 100 minute
20.00-21.28: Gereon Wetzel, Jörg Adolph / How to Make a Book with Steidl / Germania / 2010 / 88 minute
22.00-22.34: Kristof Bilsen / Perfect Belgian / Belgia-UK / 2010 / 34 minute

Marti, 15 NOIEMBRIE

18.00-19.23: Laurentiu Calciu / Dupa Revolutie / Romania / 2010 / 83 minute
20.00-21.15: Jeremy Gravayat / Les Hommes debout / Franta / 2010 / 75 minute
21.15-22.00:
Intalnire cu Jean-Baptiste Friebourg (asistent regie, Les Hommes debout)
22.00-23.00:
Marc Isaacs / Men of the City / UK / 2010 / 60 minute

Miercuri, 16 NOIEMBRIE

18.00-19.50: Radu Gabrea / Doua lumi in muzica: Concerte la Biserica Neagra si Cautindu-l pe Schwartz / Romania / 2011 / 45 minute + 65 minute
20.00-21.10: Radu Gabrea / And They Went Away Like the Wind / Romania / 2010/ 70 minute
21.30-23.06 : Dietmar Rasch, Agostino Imondi / Neukölln Unlimited / Germania / 2010 / 96 minute

Joi, 17 NOIEMBRIE

18.00-19.35: Mona Nicoara, Miruna Coca-Cozma / Scoala noastra / Romania / 2011 / 95 minute
20.00-21.38: Tamara Trampe, Johann Feindt / Wiegenlieder / Germania / 2010 / 98 minute
21.38-22.30: Intalnire cu Tamara Trampe (co-regizor, Wiegenlieder)
22.30-23.50: Gianfranco Rosi / El Sicario: Room 164 / Franta-SUA / 2010 / 80 minute

Vineri, 18 NOIEMBRIE

18.00-19.34: Jan Tenhaven/ Herbstgold/ Germania/ 2010/ 94 minute
20.00-20.53: Stephane Lucon/ Valea Corlatului/ Franta-Romania/ 2010/ 53 minute
20.53-21.30: Intalnire cu Stephane Lucon (regizor Valea Corlatului)
21.30-22.55: Shannon Walsh/ St-Henri, the 26th of August/ Canada/ 2011/ 85 minute

Sambata, 19 NOIEMBRIE

16.00-17.30: Alexander Gentelev/ Thieves by Law / Israel-Germania/ 2010/ 90 minute
18.00-19.30: Ana Vlad, Adi Voicu/ Metrobranding / Romania/ 2010/ 90 minute
20.00-20.54: Ana Vlad, Adi Voicu/ Victoria/ Romania/ 2010/ 54 minute
20.54-22.00: Intalnire cu Ana Vlad si Adi Voicu
22.00-23.38: JeanStéphane Bron/ Cleveland contre Wallstreet/ Franta-Elvetia/ 2010/ 98 minute

 

Mai multe detalii: www.docest.ro.

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Recital de pian Andreas Iliuță

Concert JASSY JAZZ ORCHESTRA la Palatul Culturii

Jazz in Copou – Jam Session Night @Meru

Film la Meru: Plimbare sub clar de lună cu bunicul @Kinedok

Scrie un comentariu: