Festivalul de Arta Medievala Stefan cel Mare, 15-18 august

În perioada 15-18 august, la Cetatea de Scaun a Sucevei va avea loc a VII-a ediţie a Festivalului de Artă Medievală „Ştefan cel Mare”. Directorul Muzeului Bucovinei, Emil Ursu, a anunţat că programul va cuprinde, ca în fiecare an, parada participanţilor, reprezentanţii teatrale pentru copii, scenete, dansuri şi cîntece medievale, turniruri cavalereşti şi concursuri de tir cu arcul.

PROGRAM

Muzeul Satului Bucovinean

  • JOI, 15 AUGUST 2013

19.00 Concert Okra

20.15 -21.00 Concert Ad-Hoc

21.15 Concert Odyssey

  • VINERI, 16 AUGUST 2013

20.10 – 20.50 Concert Truverii

21.00 – 22.50 Concert Ad-Hoc

  • SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013

20.10 – 21.00 Grupul  de muzică veche Truverii – Peregrinatio

21.10 – 22.00 Concert Aeternum

  • DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013

20.10 – 21.00 Concert Aeternum

21.10 – 22.00 Grupul  de muzică veche Truverii – De dragoste şi cele sfinte

Curtea Interioară a Cetăţii de Scaun

  • MIERCURI, 14 AUGUST 2013

19.00 – 21.00 Teatrul Romeo şi Julieta, cu Trupa Clan-destin de la Universitatea Hyperion, Bucureşti, clasa prof. Maia Morgenstern şi Tache Florescu, regizor Teodora Câmpineanu

  • JOI, 15 AUGUST 2013

17.00 – 19.00 Teatrul Romeo şi Julieta, cu Trupa Clan-destin de la Universitatea Hyperion, Bucureşti, clasa prof. Maia Morgenstern şi Tache Florescu, regizor Teodora Câmpineanu

ora 20.30 – Parada cu făclii a festivalului – Obcini – George Enescu – Primărie – Ana Ipătescu – Cetatea de Scaun

Cetatea de scaun

  • VINERI, 16 AUGUST 2013

Curtea Interioară

10.00 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul

11.00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor

11.40 Asociaţia Gladius Dei – Şcoala de lupte

13.10 PAUZĂ

15.10 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme

16.15 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale

17.30 DESCHIDEREA OFICIALĂ

17.50 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul

18.20 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus

19.20 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul

20.15 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri

21.10 Coco Fachirul

22.00 Asociaţia Gladius Dei – Spectacol cu foc, Sine Missione

Zidul Alexandru cel Bun

10.00 Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii

11.00 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme

11.40 Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul

12.30 Paladinii de terra medies – Dansuri medievale

15.10 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme

16.15 Ordinul Solomonarilor – Solomonarul

16.45 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale

17.50 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic

19.20 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul

20.15 Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul

21.10 Hypnosis – Spectacol cu foc, Ispitirea cavalerilor

Zidul de vest

10.00 Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)

11.00 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă

11.40 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul

15.10 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Jocuri şi scenete medievale

16.15 Paladinii de terra medies – Şcoala de intrucţie

17.50 Grupul Terra Ultrasilvana – din sala de arme

18.20 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – dansuri medievale

19.20 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte

Şanţul de apărare

11.40 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri

16.45 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri

Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă, concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)

  • SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013

Curtea Interioară

10.00 Trupa Contrast Iasi – Capra cu trei iezi

11.00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor

11.30 Trupa Contrast Iași – Norocul omului

12.30 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul

13.10 PAUZĂ

15.30 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme

16.15 Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii

16.45 Ansamblul Ciprian Porumbescu – Dans Ţigănesc

17.30 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri

17.50 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic

18.20 Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul

20.40 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale

21.10 Coco Fachirul

21.45 Hypnosis – Spectacol cu foc, Notre Dame

22.30 Noaptea supraveţuitorilor în Cetate

Zidul Alexandru cel Bun

10.00 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Turnir

11.00 Asociaţia Gladius Dei – Atelier de lupte

11.30 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale

12.30 Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul

15.30 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul

16.15 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus

17.30 Ordinul Solomonarilor – Solomonarul

17.50 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme

18.20 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul

20.40 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme

21.10 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme

Zidul de vest

10.00 Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie

11.00 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă

11.30 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei

12.30 Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)

15.30 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale

16.15 Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme

17.30 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte

18.20 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – turnir

20.40 Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete

Şanţul de apărare

11.00 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri

17.50 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri

19.20 Turnir cu cai Vali Vasilescu Production

Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)

  • DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013

Curtea Interioară

10.00 Trupa Contrast Iași – Norocul omului

11.00 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul

11.30 Trupa Contrast Iași – Capra cu trei iezi

12.30 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale

13.10 PAUZĂ

15.30 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul

16.15 Ansamblul Ciprian Porumbescu – Dans Ţigănesc

16.45 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri

17.25 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic

17.50 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme

18.20 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale

19.20 Închiderea oficială

20.40 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul

21.10 Coco Fachirul

21.45 Hypnosis – Spectacol cu foc, Dansuri macabre

Zidul Alexandru cel Bun

10.00 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul

11.00 Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii

11.30 Asociaţia Gladius Dei – Atelier de lupte

12.30 Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul

15.10 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor

16.15 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme

16.45 Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul

17.25 Ordinul Solomonarilor – Solomonarul

18.20 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme

20.40 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus

21.10 Asociaţia Gladius Dei – Penumbra – spectacol cu foc

Zidul de vest

10.00 Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)

11.00 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă

11.30 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei

12.30 Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete

15.30 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri şi scenete medievale

16.45 Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme

17.50 Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie

18.20 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – turnir

20.40 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte

Şanţul de apărare

11.00 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri

17.50 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri

19.20 Turnir cu cai Vali Vasilescu Production

22.30 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Spectacol cu foc

Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)

INFO

www.muzeulbucovinei.ro

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Copii, gatim de Halloween?

Bazar bipolar @Acaju

Glow in the dark Party @Coopers Club

Trei workshop-uri pentru un debut perfect la facultate

Scrie un comentariu: