În perioada 15-18 august, la Cetatea de Scaun a Sucevei va avea loc a VII-a ediţie a Festivalului de Artă Medievală „Ştefan cel Mare”. Directorul Muzeului Bucovinei, Emil Ursu, a anunţat că programul va cuprinde, ca în fiecare an, parada participanţilor, reprezentanţii teatrale pentru copii, scenete, dansuri şi cîntece medievale, turniruri cavalereşti şi concursuri de tir cu arcul.
PROGRAM
Muzeul Satului Bucovinean
- JOI, 15 AUGUST 2013
19.00 Concert Okra
20.15 -21.00 Concert Ad-Hoc
21.15 Concert Odyssey
- VINERI, 16 AUGUST 2013
20.10 – 20.50 Concert Truverii
21.00 – 22.50 Concert Ad-Hoc
- SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013
20.10 – 21.00 Grupul de muzică veche Truverii – Peregrinatio
21.10 – 22.00 Concert Aeternum
- DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013
20.10 – 21.00 Concert Aeternum
21.10 – 22.00 Grupul de muzică veche Truverii – De dragoste şi cele sfinte
Curtea Interioară a Cetăţii de Scaun
- MIERCURI, 14 AUGUST 2013
19.00 – 21.00 Teatrul Romeo şi Julieta, cu Trupa Clan-destin de la Universitatea Hyperion, Bucureşti, clasa prof. Maia Morgenstern şi Tache Florescu, regizor Teodora Câmpineanu
- JOI, 15 AUGUST 2013
17.00 – 19.00 Teatrul Romeo şi Julieta, cu Trupa Clan-destin de la Universitatea Hyperion, Bucureşti, clasa prof. Maia Morgenstern şi Tache Florescu, regizor Teodora Câmpineanu
ora 20.30 – Parada cu făclii a festivalului – Obcini – George Enescu – Primărie – Ana Ipătescu – Cetatea de Scaun
Cetatea de scaun
- VINERI, 16 AUGUST 2013
Curtea Interioară
10.00 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul
11.00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
11.40 Asociaţia Gladius Dei – Şcoala de lupte
13.10 PAUZĂ
15.10 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme
16.15 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale
17.30 DESCHIDEREA OFICIALĂ
17.50 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul
18.20 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus
19.20 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
20.15 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
21.10 Coco Fachirul
22.00 Asociaţia Gladius Dei – Spectacol cu foc, Sine Missione
Zidul Alexandru cel Bun
10.00 Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii
11.00 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme
11.40 Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul
12.30 Paladinii de terra medies – Dansuri medievale
15.10 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme
16.15 Ordinul Solomonarilor – Solomonarul
16.45 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
17.50 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic
19.20 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul
20.15 Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul
21.10 Hypnosis – Spectacol cu foc, Ispitirea cavalerilor
Zidul de vest
10.00 Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
11.00 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
11.40 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul
15.10 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Jocuri şi scenete medievale
16.15 Paladinii de terra medies – Şcoala de intrucţie
17.50 Grupul Terra Ultrasilvana – din sala de arme
18.20 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – dansuri medievale
19.20 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
Şanţul de apărare
11.40 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
16.45 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă, concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)
- SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013
Curtea Interioară
10.00 Trupa Contrast Iasi – Capra cu trei iezi
11.00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
11.30 Trupa Contrast Iași – Norocul omului
12.30 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul
13.10 PAUZĂ
15.30 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme
16.15 Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii
16.45 Ansamblul Ciprian Porumbescu – Dans Ţigănesc
17.30 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
17.50 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic
18.20 Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul
20.40 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
21.10 Coco Fachirul
21.45 Hypnosis – Spectacol cu foc, Notre Dame
22.30 Noaptea supraveţuitorilor în Cetate
Zidul Alexandru cel Bun
10.00 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Turnir
11.00 Asociaţia Gladius Dei – Atelier de lupte
11.30 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale
12.30 Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul
15.30 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul
16.15 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus
17.30 Ordinul Solomonarilor – Solomonarul
17.50 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme
18.20 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
20.40 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme
21.10 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme
Zidul de vest
10.00 Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
11.00 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
11.30 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
12.30 Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
15.30 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale
16.15 Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
17.30 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
18.20 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – turnir
20.40 Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete
Şanţul de apărare
11.00 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
17.50 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
19.20 Turnir cu cai Vali Vasilescu Production
Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)
- DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013
Curtea Interioară
10.00 Trupa Contrast Iași – Norocul omului
11.00 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
11.30 Trupa Contrast Iași – Capra cu trei iezi
12.30 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale
13.10 PAUZĂ
15.30 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul
16.15 Ansamblul Ciprian Porumbescu – Dans Ţigănesc
16.45 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
17.25 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic
17.50 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme
18.20 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
19.20 Închiderea oficială
20.40 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul
21.10 Coco Fachirul
21.45 Hypnosis – Spectacol cu foc, Dansuri macabre
Zidul Alexandru cel Bun
10.00 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul
11.00 Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii
11.30 Asociaţia Gladius Dei – Atelier de lupte
12.30 Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul
15.10 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
16.15 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme
16.45 Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul
17.25 Ordinul Solomonarilor – Solomonarul
18.20 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme
20.40 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus
21.10 Asociaţia Gladius Dei – Penumbra – spectacol cu foc
Zidul de vest
10.00 Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
11.00 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
11.30 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
12.30 Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete
15.30 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri şi scenete medievale
16.45 Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
17.50 Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
18.20 Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – turnir
20.40 Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
Şanţul de apărare
11.00 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
17.50 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
19.20 Turnir cu cai Vali Vasilescu Production
22.30 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Spectacol cu foc
Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)