CHISINAU/ ClassFest – editia a II-a

Afis ClassFest 2012

Festivalul International  al Scolilor de Teatru si Film ClassFest – editia a II-a este organizat de Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice din Chisinau si are  loc in perioada 2-7 aprilie 2012. Printre participanti se numara si Universitatea de Arte „George Enescu”, Iasi. Festivalul isi propune sa mentina si sa dezvolte dialogul intercultural si schimbul de experienta dintre scolile de teatru si film din  Republica Moldova, Romania, Rusia, Ucraina, Slovacia, Georgia, Germania, Belarus, Polonia si Republica Ceha.

Cele doua sectiuni ale festivalului: Teatru si Film aduc in atentia publicului unele din cele mai bune productii ale scolilor participante.

In cadrul sectiunii Teatru vor fi prezentate spectacolele: Comedia unui om bogat si Lazarus de Pavel Kyrmezer (Academia de Arte Dramatice din Bratislava, Slovacia); Lectia de Eugene Ionesco (AMTAP, Republica Moldova); Saska de Veceaslav Kondratiev (Institutul Teatral „Boris Sciukin”, Moscova, Rusia); Shakespeare INSANE de William Shakespeare (Universitatea Babes-Bolyai, Cluj-Napoca, Romania); Despre sexul femeii pe campul de lupta din Bosnia de Matei Visniec (AMTAP, Republica Moldova); Sex de Justine del Corte (Universitatea de Arte din Tirgu-Mures, Romania); Al III-lea razboi mondial de Alfonso Sastre (Universitatea de Arte „George Enescu”, Iasi, Romania); Arika do Varika (Universitatea de Stat „Ilia”, Georgia); Unde-i ata mai subtire, acolo se rupe de Ivan Turgheniev (Universitatea de Stat de Teatru, Film si TV „Karpenko-Karii”, Kiev, Ucraina); Jocul in curtea din spate de Edna Mazya (Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica „I.L.Caragiale” din Bucuresti, preluata de Teatrul Act, Romania), Dovada contrariului – de Olivier Chiacchiare (Academia de Teatru si Film „Athanor” din Burghausen, Germania); Nu striga la mine! regizor Ianos Patrascu (AMTAP, Chisinau, Republica Moldova).

Sectiunea Film, in premiera anul acesta in festival, cuprinde filme de scoala realizate de catre studentii de la Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice din Chisinau – Republica Moldova; Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica „I.L. Caragiale” din Bucuresti – Romania; Universitatea de  Stat de Teatru, Film si TV „Karpenco Karii” din Kiev – Ucraina; Academia de Arte Dramatice din Bratislava – Slovacia; Universitatea de Stat de Teatru si Film „Shota Rustaveli” din Tbilisi – Georgia; Scoala de Cinematografie din Hamburg – Germania; Scoala de Teatru, Film si TV, Lodz – Polonia; Academia de Stat de Arte din Minsk-Belarus si Scoala de Film si TV a Academiei de Arte Dramatice din Praga – Republica Ceha.

Tinerii implicati in Festival vor avea ocazia sa participe la doua ateliere de creatie: ”In cautarea creativitatii actorului”, sustinut de Janusz Stolarski – profesor al Scolii de Teatru, Film si TV din Polonia si la atelierul de actorie condus de profesorul David Esrig – actor si regizor, rector al Scolii de Teatru si Film Athanor din Munchen, Germania.

Spectacolele si proiectiile de film vor avea loc la: Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P.Cehov, Teatrul Municipal Satiricus I.L.Caragiale, Teatrul Republican Luceafarul, Teatrul Republican de Papusi  Licurici, Teatrul National Mihai Eminescu, Teatrul „Ginta Latina”, Cinematograful Odeon precum si la  Academia de Muzica,Teatru si Arte Plastice din Chisinau, unde vor avea loc si recitaluri  muzicale ale studentilor  Facultatii Arta Instrumentala, Compozitie si Muzicologie, sau vor putea vizita expozitii de fotografie si scenografie ale studentilor implicati in Festival.

ICR „Mihai Eminescu” la Chisinau sprijina participarea scolilor romanesti de teatru si film: Universitatea Babes-Bolyai, Cluj-Napoca; Universitatea de Arte din Tirgu-Mures; Universitatea de Arte „George Enescu”, Iasi; si Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica „I.L.Caragiale” din Bucuresti la cea de-a doua editie a Festivalului International al Scolilor de Teatru si Film ClassFest.

Evenimentul este organizat de Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice din Chisinau.

Co-organizatori ai festivalului sunt: Ministerul Culturii al Republicii Moldova, Primaria Municipiului Chisinau, Institutul Cultural Roman Mihai Eminescu la Chisinau, Institutul Polonez din Bucuresti, Institutul Cultural German Goethe, Centrul de Stiinta si Cultura al Federatiei Ruse in Republica Moldova si Uniunea Cineastilor din Republica Moldova.

Parteneri generali : Moldcell, VictoriaBank

Parteneri strategici: Uniunea Cineastilor, UNITEM, Asociatia obsteasca de Arte Coliseum, Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P.Cehov, Teatrul Municipal Satiricus I.L.Caragiale, Teatrul Republican Luceafarul, Teatrul Republican de Papusi  Licurici, Teatrul National Mihai Eminescu, Teatrul Ginta Latina, Teatrul Municipal Guguta, Cinematograful Odeon, Faina Lumina, Beir Platz, Reteaua Casa Curata, La Sarkis, Aqua Uniqaou

Parteneri Media: TRM, Publika TV, Jurnal Tv, Timpul, Jurnal de Chisinau, Literatura si Arta, Infotag, Unimedia, Allfun, Noroc TV, Radio Noroc,  Moldova Suverana, Radio 21, Moldpres, Prime, Pro TV, CTC, Locals md.

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Seara de Craciun – concert de colinde al Corului Universității Naționale de Arte „George Enescu”

„Carnavalul Culorilor” – expoziție de măști pictate la Ateneu

Uncensored Dance Party

SPEAK UP your LOVE! @Fratelli Iasi

Scrie un comentariu: