Ateneul Tatarasi participa la Festivalul de teatru ”Grigore Vasiliu Birlic”

În perioada 9 – 15 septembrie 2013, la Fălticeni, va avea loc a treia ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”.  Spectacolul Ateneului Tătăraşi – JURNALUL UNUI NEBUN, tragicomedie de N. V. Gogol, regie Ion Sapdaru va fi prezentat în programul festivalului marţi, 10 septembrie, de la ora 18.00. În distribuţie: Toma Moraru, Sorin Cimbru, Roxana Mârza.

PROGRAM

  • Ziua 1 (luni, 9 sept. 2013)

Ora 10: Primirea participanţilor (Sala “Aurel Băeşu”)
Ora 12: Conferinţa de presă şi vernisajul expoziţiei de acuarelă “Lumini şi umbre” a artistului plastic Alexandros Pintilii Karciucas
Ora 15: Vizitarea muzeelor fălticenene
Ora 18: Seară de teatru (Medeea Marinescu şi Marius Manole: “Fă-mi loc”)
Ora 20: Întâlnire de suflet cu: Medeea Marinescu şi Marius Manole

  • Ziua a 2-a (marţi, 10 sept. 2013)

Ora 10:Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 15.30: Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 18: Seară de teatru (Trupa de Teatru „Ateneu. ” – Iaşi: „Jurnalul unui nebun”)
Ora 20: Spectacolul „Încă o piesă fără titlu” al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache)
Ora 22.30:Cinemateca de noapte (Filmul “Minte-mă frumos”)

  • Ziua a 3-a (miercuri, 11 sept. 2013)

Ora 10: Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 9.30: Concursul individual (recitare poezie sau monolog):Grupa 7-14 ani şi
Workshop pentru copii (Invitat: Claudia Motea)
Ora 15: Concursul individual (recitare poezie sau monolog): Grupa 15-25 ani (Sala
“Aurel Băeşu”)
Ora 18: Seară de teatru (Casa de Cultură Călăraşi: „Variaţiuni enigmatice”)
Ora 20: Spectacolul „Al cincilea anotimp”, al trupei de teatru „Birlic”
Ora 22.30: Cinemateca de noapte (Filmul “Orient Express”)

  • Ziua a 4-a (joi, 12 sept. 2013)

Ora 10: Concurs de interpretare trupe de teatru (4 spectacole de teatru)
Ora 18: Seară de teatru:(Teatrul Municipal Traian Grozăvescu – Lugoj: „Gaiţele”)
Ora 20: Spectacolul „Aquaholic” al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache)
Ora 22.30: Cinemateca de noapte (Filmul “Nuntă în Basarabia”)

  • Ziua a 5-a (vineri, 13 sept. 2013)

Ora 10: Concurs de interpretare trupe de teatru (4 spectacole de teatru)
Ora 15: Primăria Municipiului Fălticeni:CEREMONIA DECERNĂRII TITLULUI DE CETĂŢEAN DE ONOARE PENTRU: MIHAIL ŞERBAN (SCRIITOR), MAESTRUL VLADIMIR GĂITAN, MAESTRUL EMIL HOSSU (POST-MORTEM) ŞI DOAMNEI CATRINEL DUMITRESCU
Ora 16.30: Prezentarea filmului “Măria Sa, Birlic”, realizat de Carmen Olaru (TVR Iaşi). Întâlnire de suflet cu: Alex Şerban (strănepotul maestrului Gr. V. Birlic) (Sala “Aurel Băeşu”)
Ora 18.30: Seară de teatru: „Ludwig, Nicolo & Jo” cu Radu Gheorghe, Mihai Bisericanu și Georgeta Ciocârlan
Ora 20: Trupa “Birlic”: ”Karagiale Reloaded”(Regizor: Gheorghe Balint)
Ora 22.30: Cinemateca de noapte (Filmul “Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”)

  • Ziua a 6-a (sâmbătă, 14 sept. 2013)

Ora 10: Excursie cultural-religioasă la Comlexul duhovnicesc “Nicolaus” – Hreaţca
(Participarea la Sf. Liturghie, slujba de pomenire pentru personalităţi şi agapa creştină)
Ora 15: Lansare de cărţi ale editurii Polirom, invitat Dan Lungu, scriitor si directorul Muzeului Literaturii Române Iaşi şi prezentarea filmului “Sunt o babă comunistă”
Ora 17.30: Întâlnire de suflet cu: Stere Gulea, Irina Margareta Nistor şi Dan Lungu
Ora 19: Întâlnire de suflet cu: Eusebiu Ştefănescu, Vladimir Găitan şi Radu Gheorghe
Ora 21: GALA DECERNĂRII PREMIILOR FESTIVALULUI şi SPECTACOL DE OPERĂ (Opera Naţională din Iaşi): Curtea interioară a Muzeului de Artă “Ion Irimescu”

  • Ziua a 7-a (duminică, 15 sept. 2013)

Ora 11: Excursie cultural-religioasă la mănăstirile din Bucovina (Dragomirna, Putna, Suceviţa, Moldoviţa, Voroneţ şi Slatina)
Ora 19: Seară de teatru (Teatrul Nottara: PREMIERA NAŢIONALĂ a piesei “Comedie de modă veche”)
Ora 21: Cinemateca de noapte: (Filmul: “Titanic vals”)

INVITAŢI DE ONOARE: Alex Şerban (strănepotul maestrului Gr. V. Birlic),Vladimir Găitan, Radu Gheorghe, Beatrice Rancea, Stere Gulea, Catrinel Dumitrescu, Irina Margareta Nistor, Medeea Marinescu, Marius Manole, Dan Lungu, Carmen Olaru, Mihai Pînzaru PIM (care va oferi fiecărui participant la festival câte un portret), Ovidiu Mihăilescu, Puiu Creţu, Sorin Poclitaru, Adi Bezna, Cosmin Vaman, Clara Mărgineanu, Vasile Toma, Dan Clucinschi, Andrei Giurgia, Alexandra Andrei, Ştefania Iacob şi alţii.

JURIUL FESTIVALULUI: Eusebiu Ştefănescu (Preşedintele Juriului), Claudia Motea, Ion Sapdaru, Gheorghe Balint şi Lorette Enache.

INFO

www.facebook.com/FestivalulDeTeatruBirlic

 

ULTIMELE ARTICOLE PUBLICATE:

Fratelli On AIR|Live continua cu… VITA DE VIE!

One, two, three, byron! @The Trumpets

Showlandia prezinta spectacolul “Calatorie in lumea desenelor”

Applebum Romanian Tour @Underground Pub

Scrie un comentariu: